- Częstotliwość kontroli w sezonie letnim, szczególnie w popularnych miejscowościach turystycznych - podkreśla Agnieszka Dados. - Inspekcje obejmują restauracje, bary gastronomiczne, ruchome punkty sprzedaży, miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, a także cukierni oraz produkcję i sprzedaż np. lodów. Podczas kontroli sprawdzane są warunki higieniczno-sanitarne, stan techniczny sprzętu, przestrzeganie dobrych zasad praktyk higienicznych i produkcyjnych, sposób przechowywania składników i produktów gotowych oraz sprawdzamy aktualność dokumentacji zdrowotnej pracowników. Kontrole prowadzone są na podstawie harmonogramu ustalonego przez terenowe powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz na podstawie zgłoszeń, czyli wtedy są to tak zwane kontrole interwencyjne. W miejscowościach turystycznych w ubiegłym sezonie w województwie lubelskim pod naszym nadzorem było niemal tysiąc, dokładnie 955 zakładów małej gastronomii.
- Aby zminimalizować ryzyko zatruć czy innych powikłań, powinniśmy zwracać uwagę na kilka takich kluczowych aspektów – dodaje Agnieszka Dados. - Pierwszy, to jest stan sanitarny obiektu. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest czysto i jest porządek, w jakim stanie są blaty, sztućce, szklanki, czy chociażby dostępność koszy na śmieci, albo obecność owadów. Kolejnym punktem, na który warto zwracać uwagę, to są warunki przechowywania żywności. Produkty łatwo psujące się powinny zawsze znajdować się w warunkach chłodniczych. Jeżeli te warunki nie są spełnione, to lepiej odstąpić od zakupu lub od konsumpcji.
Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) przygotowała "Pięć kroków do bezpieczniejszej żywności". Wśród nich wymienia:
- Utrzymuj czystość
- Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
- Gotuj dokładnie
- Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
- Używaj bezpiecznej wody i żywności
Więcej o tym jak i dlaczego powinniśmy zwracać na to uwagę znajdziecie tutaj.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Lublin. „Filary porośnięte bluszczem” i nie tylko. Park Jana Pawła II w lipcowej odsłonie