miejski ogród deszczowy w Parku Jana Pawła II w Lublinie

i

Autor: materiały prasowe Urzędu Miasta Lublin, Materiały prasowe

KLIMAT

Tytuł "Miasto z klimatem" dla Lublina. Za zatrzymywanie wód opadowych

2023-10-08 7:57

Budowa rabat z nasadzeniami drzew i krzewów w centrum Lublina oraz powstanie pierwszych miejskich ogrodów deszczowych - to inicjatywy, dzięki którym Miasto Lublin znalazło się wśród laureatów konkursu "Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt".

Nagrodę za zajęcie 3. miejsca w kategorii miasta powyżej 70 tys. mieszkańców przyznano podczas piątkowej gali w Warszawie. Docenione zostały działania na rzecz zatrzymywania wody w centrum miasta.

W Lublinie od dłuższego już czasu realizujemy projekty na rzecz poprawy mikroklimatu i zatrzymywania wody w mieście. Nasze działania to przede wszystkim rozszczelnianie nawierzchni utwardzonych, w których następnie tworzymy zielone rabaty, sadzimy drzewa i krzewy. Systematycznie zakładamy też pierwsze w mieście ogrody deszczowe. Takie działania mają duży wpływ na poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu. Otrzymana nagroda jest dla nas potwierdzeniem przyjętego kierunku prac – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Konkurs "Miasto z klimatem"

Lublin zatrzymuje wodę w centrum

3. miejsce dla Lublina do efekt m.in. odtworzenia wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Chopina alei drzew z nasadzeniami kwitnących krzewów. Doceniono także projekt Zielonego Budżetu "Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto". Chodzi o tworzenie nasadzeń roślin zatrzymujących wodę w gruncie i gromadzących ją podczas intensywnych opadów. W ubiegłym roku trzy takie rozwiązania zastosowano w pasie drogowym ul. Ochotniczej. Podobnie jest też na terenie Parku Jana Pawła II. Powstał również praktyczny, ogólnodostępny poradnik budowy ogródów deszczowych - jeszcze w tym roku takie rabaty mają się pojawić na ul. Obrońców Pokoju.

Konkurs "Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt" ma na celu promowanie rozwiązań ekologicznych i proklimatycznych wdrażanych przez miasta. Realizowany jest z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 2020 roku.