Tutaj króluje niebieski. W Lublinie powstało… „osiedle inwalidów” ?

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Inwestycje

Tutaj króluje niebieski. W Lublinie powstało… „osiedle inwalidów” ?

Całą Polskę obiegły zdjęcia nietypowego lubelskiego osiedla. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się normalne, ale trudno jest nie zauważyć, że w tym miejscu aż roi się od „niebieskich kopert”. Deweloper zapewnia, że lokatorzy są zadowoleni, a całej sprawie przyjrzał się portal „Jawny Lublin”.

Kolejne osiedle w Polsce wzbudziło spore kontrowersje. Tym razem to znajdujące się na ul. Dożynkowej w Lublinie. Nazywa się „Nowy Standard” i choć na pierwszy rzut oka wygląda normalnie, to roi się tu od miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Kolor niebieski widoczny jest z daleka. Łącznie można tu naliczyć aż 42 takie miejsca. Dla mieszkańców nie jest to jednak problem i pomimo braku odpowiednich dokumentów i identyfikatora, parkują na „kopertach”.

W rozmowie z serwisem „Jawny Lublin” jedna z mieszkanek przyznała, że to był pomysł dewelopera, aby można było parkować bliżej bloków.

Osiedle składa się z jednej drogi dojazdowej i umieszczonych wzdłuż niej budynków

i

Autor: geoportal.lublin.eu
Obrączkowanie młodych sokołów w Lublinie 2024

Gdyby nie niebieski kolor, to tych miejsc parkingowych nie mogłoby być. Przepisy budowlane regulują, w jakiej odległości od budynków można zbudować miejsca parkingowe. Według rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 2022 r.: "stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być zbliżone bez żadnych ograniczeń do okien innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania”.

Koniec z deweloperską samowolką

Od 1 kwietnia 2024 r. w życie weszło rozporządzenie, według którego miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami mogą zajmować jedynie 6 proc. ogólnej liczby miejsc parkingowych, a wymagane jest przynajmniej jedno.

Osiedle „Nowy Standard” w Lublinie powstało jednak przed tymi zmianami. Dziennikarz serwisu „Jawny Lublin” zadał prezesowi spółki deweloperskiej Nowy Lublin, odpowiedzialnej za tę inwestycję, parę pytań, a wśród nich to o sposób na ominięcie przepisów o minimalnej odległości miejsc parkingowych od budynków.

-  Dla tej lokalizacji jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wszystko, co robiliśmy, było z nim zgodne i zgodne z projektem i pozwoleniem na budowę. W ramach naszego osiedla zaplanowaliśmy około 250 mieszkań, z których 25 zostało specjalnie zaprojektowanych, aby sprostać wymogom dla osób niepełnosprawnych. Dla każdego z tych mieszkań zostało zbilansowane jedno miejsce postojowe. Dodatkowo, zgodnie z uzasadnieniem z Wydziałem Architektury, przy uzyskiwaniu  pozwolenia na budowę, przygotowaliśmy dodatkowo 5 miejsc parkingowych przeznaczone osobom posiadającym kartę parkingową – usłyszeli w odpowiedzi.

Prezes jednak podkreśla, że mieszkańcy są zadowoleni z takiego rozwiązania.

„Osiedle inwalidów” w Lublinie – to nie pierwszy taki przypadek

Podobna sytuacja była wiele lat temu na osiedlu przy al. Kompozytorów Polskich 5 w Lublinie. Obecnie jest to teren prywatny, na którym stoją już jedynie wyblakłe niebieskie miejsca.

Zobacz także: Zjedli posiłek przy wspólnym stole, który był najdłuższy na świecie. Połączył miasta oddalone od siebie o ponad 600 km