26 stycznia w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej otwarte zostało muzeum celne, składające się z trzech sal tematycznych. Zawarte w nich eksponaty przybliżają historie celnictwa w województwie lubelskim.
– Ideą przyświecająca powstaniu tego wyjątkowego miejsca było pielęgnowanie celnej historii, zgromadzenie i ocalenie od zapomnienia najcenniejszych i najciekawszych pamiątek związanych z profesją funkcjonariusza celnego na przestrzeni dziesięcioleci oraz stworzenie miejsca, które będzie celnym dziedzictwem dla kolejnych pokoleń funkcjonariuszy – mówi Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Jak dodaje, sala historii celnictwa ma być dostępna nie tylko dla funkcjonariuszy, a dla wszystkich chętnych.
Co znajdziemy w lubelskim muzeum celnictwa?
Jedna z sal tworzących muzeum przypomina pokój biurowy, którego wyposażenie pochodzi z lat. 60 i 70 ubiegłego wieku. Znajdziecie tam m.in.: telefon na korbkę, liczydła czy Dziennik Ustaw z 1927 r.
W kolejnej sali znajduje się kolaż, na który składają się zdjęcia z 10-lecia celnictwa w regionie (spotkania, uroczystości, szkolenia, codzienna służba). Są w niej także fotografie upamiętniające najbardziej nietypowe przemyty udaremnione przez funkcjonariuszy na przejściach granicznych na Lubelszczyźnie.
Wymienione wyżej eksponaty znajdują się na wystawie stałej i pochodzą nie tylko ze służbowych archiwów, ale także z prywatnych zbiorów funkcjonariuszy.
– Kolekcja w Sali historii celnictwa jest cały czas rozbudowywana – nie tylko o pamiątki, ale też o spisane lub nagrane wspomnienia. Zależy nam, by dotrzeć do najstarszego pokolenia emerytowanych funkcjonariuszy, którzy na przestrzeni lat tworzyli w tym regionie polskie celnictwo – podkreśla rzecznik IAS.
W muzeum jest także wystawa czasowa, na którą składają się najciekawsze eksponaty pochodzące z prywatnych zbiorów funkcjonariusza celno-skarbowego z Lublina i ukazujące historię polskiego celnictwa z XIX/XX wieku. Znajdziecie na niej m.in. „obwieszczenie z 1847 r. władz austriackich o włączeniu wolnego miasta Krakowa do obszaru celnego Austrii” oraz pierwszą po odzyskaniu niepodległości polską taryfę celną z 1919 r.
Otwarciu Sali historii celnictwa w Białej Podlaskiej towarzyszyło ślubowanie nowych funkcjonariuszy (28 osób) oraz uroczyste pożegnanie pracowników służby celno-skarbowej, którzy odeszli na emeryturę.