Trwa sezon na kleszcze. Ratownik medyczny z Lublina ostrzega przed boreliozą

i

Autor: Konrad Sławiński

ZDROWIE

Trwa sezon na kleszcze. Ratownik medyczny z Lublina ostrzega przed boreliozą

2024-10-14 10:37

- W lasach są kleszcze – przyznaje ratownik medyczny z Lublina. A na nie powinniśmy uważać zwłaszcza teraz, gdy wielu mieszkańców wybiera się na grzybobranie do lasów. Ukąszenie przez kleszcza może prowadzić do m.in. boreliozy.

Lato i jesień – to dwie pory roku, które sprzyjają wizytom w lesie. A te poza urokami przyrodniczymi mogą się zakończyć fatalnie w skutkach. Dlaczego? Chodzi o kleszcze, które przenoszą wiele groźnych chorób. M.in. boreliozę.

- W 2022 r. prawie 95 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe, wśród których 99% stanowiła borelioza - informuje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

SHORT_Brutalny atak na konduktorkę w pociągu

Borelioza. Co to za choroba? Jakie są objawy?

Borelioza, inaczej zwana chorobą z Lyme, to choroba bakteryjna. Może rozwijać się w ukryciu miesiącami, a nawet latami. Leczy się ją antybiotykami i taką kurację trzeba zacząć jak najszybciej.

- Pierwsze objawy to bóle mięśni i stawów. Borelioza lubi się lokalizować w okolicach stawów – przyznaje Piotr Jewsiejczyk, ratownik medyczny.

Dla przykładu, chodzimy na siłownię, zrobiliśmy trening i odczuwamy bóle stawów. To nie musi być przeciążenie zwłaszcza jeśli ból nie ustępuje od kilku tygodni. Do tego mogą dojść zawroty głowy i bóle karku. Wtedy należy zrobić koniecznie badania, które potwierdzą lub wyeliminują boreliozę.

- Nie lekceważmy takich objawów, zwłaszcza gdy teraz w okresie jesiennym często wybieramy się do lasu. Gdy mamy podobne objawy, to apeluję by udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na badanie. Wtedy możemy wcześniej zareagować – puentuje Piotr Jewsiejczyk.

ZOBACZ TAKŻE: W poszukiwaniu grzybów w Starym Gaju! Takie „okazy” znaleźliśmy w lubelskim lesie

Ukłucie kleszcza. Jak się przed nim ochronić?

Koniecznie jest odpowiednie ubranie – długie spodnie, koszula, kurtka, zakryte buty i nakrycie głowy.

- Kleszcze są ślepe, więc kolor naszej odzieży nie ma dla nich żadnego znaczenia. Kleszcze reagują na zapach potu. Przyciąga je też podwyższona temperatura ciała. Warto jednak do lasu czy na spacer założyć jasne ubranie - na jasnej tkaninie lepiej widać ciemne kleszcze – informują stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Po powrocie do domu ze spaceru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało – zwracając uwagę na podatne miejsca na ukąszenie kleszcza:

  • szyja
  • skóra głowy
  • pachy
  • pachwiny
  • pępek
  • zgięcia stawowe

- W przypadku ukąszenia kleszcza, ważne jest, żeby usunąć go jak najszybciej. Pajęczaka należy chwycić jak najbliżej skóry przy pomocy pęsety, lassa lub specjalnej pompki i pewnym ruchem wyciągnąć do góry. Po wyjęciu kleszcza upewniamy się, że został usunięty w całości. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować, a następnie umyć dokładnie ręce – informują pracownicy służby zdrowia.

Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka dni. Jeśli pojawi się rumień, obrzęk lub objawy podobne do grypy należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jesienno-muzyczny QUIZ! Kto tak pięknie śpiewał o złotej porze roku? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
„Pamiętasz była jesień”. Kto śpiewał ten utwór?