Tragiczny wypadek w Chełmie. Ekspert z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Luka w systemie szkolenia kierowców

i

Autor: Policja Lubelska

NA SYGNALE

Tragiczny wypadek w Chełmie. Ekspert z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Luka w systemie szkolenia kierowców

2025-04-03 11:55

- Młodym kierowcom brakuje przede wszystkim doświadczenia – przyznaje dr Sylwia Gwiazdowska-Stańczak, psycholog transportu z Instytutu Psychologii KUL. To pokłosie tragedii, do której doszło w Chełmie. W wypadku zginęło dwóch młodych mężczyzn.

Spis treści

  1. Tragedia w Chełmie. Nie żyje dwóch nastolatków
  2. Ekspert z KUL: Luka w systemie szkolenia kierowców

Tragedia w Chełmie. Nie żyje dwóch nastolatków

Niedziela (30 marca). Po godzinie 4 samochód osobowy uderzył w słup oświetleniowy na ul. Ogrodowej w Chełmie. Jak wstępnie ustalono, za kierownicą toyoty siedział 19-latek. Miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

- Kierujący toyotą w obszarze zabudowanym na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjechał z drogi, uderzył w słup latarni oświetleniowej, następnie w ogrodzenie posesji doprowadzając do przewrócenia się pojazdu – informował podkomisarz Kamil Karbowniczek z KWP Lublin.

Jak się okazało, autem podróżowało… 10 osób w wieku od 17 do 19 lat (wszyscy z powiatu chełmskiego). W wyniku zdarzenia, nie żyją dwie osoby. Kierujący toyotą nie doznał poważnych obrażeń. 19-latek został zatrzymany. Trafił do policyjnego aresztu.

Ekspert z KUL: Luka w systemie szkolenia kierowców

Do tragicznego w skutkach wypadku odniosła się dr Sylwia Gwiazdowska-Stańczak, psycholog transportu z Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Młodzi kierowcy inaczej zachowują się za kierownicą, gdy jadą autem sami, a zupełnie inaczej, gdy podróżują z rówieśnikami. System kształcenia kierowców w Polsce ma poważną lukę – brak badań psychologicznych dla kierowców. To często skutkuje tragediami na drodze – przyznaje.

Jak informuje KUL, według medialnych doniesień jeszcze w tym roku będzie można uzyskać prawo jazdy kategorii „B” po ukończeniu 17 roku życia.

- Młodzi kierowcy są zdrowi fizycznie, mają dobry wzrok i refleks, ale brakuje im doświadczenia i dojrzałości. Na drodze liczy się nie tylko refleks, ale przede wszystkim myślenie  - podkreśla psycholog.

Zdaniem dr Sylwii Gwiazdowskiej-Stańczak, młody kierowca powinien przechodzić badania psychotechniczne, których celem jest sprawdzenie, czy kandydat nadaje się na kierowcę. Ekspert z KUL wskazuje na statystyki wypadków z udziałem młodych kierowców, pod kątem przyczyn wypadków.

– Przyczyny są różne w zależności od tego, z kim podróżują młodzi ludzie.  Gdy z kolegami, to się popisują i znacząco przekraczają prędkość. Dlatego tak ważnym elementem jest szkolenie, nie tylko praktyczne ale i teoretyczne, podczas którego wyjaśnione zostaną skomplikowane sytuacje drogowe. A to wymaga dyskusji, czasem obejrzenia filmu i rozmowy z instruktorem – twierdzi.

Jak dodaje, każdy kierowca, przynajmniej takie podstawowe badania psychologiczne, powinien przejść.

Pierwszy Starbucks w Lublinie
Quiz drogowy. Czy ta trasa przebiega przez woj. lubelskie?
Pytanie 1 z 15
Droga ekspresowa S19 przebiega przez woj. lubelskie.