Stare Miasto w Lublinie

i

Autor: PP Stare Miasto w Lublinie

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

TOP 5 mało znanych atrakcji turystycznych w Lublinie. Te miejsca wskazała sztuczna inteligencja

2025-04-23 15:42

Wydaje wam się, że dobrze znacie wszystkie atrakcje Lublina? Możecie być w błędzie! Z ciekawości poprosiliśmy sztuczną inteligencję o to, by wskazała nam TOP 5 mało znanych, a jednocześnie wartych odwiedzenia atrakcji turystycznych w stolicy Lubelszczyzny. Jesteście ciekawi, jakie miejscówki wytypowała? Ich listę znajdziecie poniżej!

Pięć mało znanych atrakcji turystycznych Lublina według sztucznej inteligencji

Lublin to miasto, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych. Wśród najpopularniejszych z nich można wymienić między innymi zamek lubelski, Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Saski czy Plac Litewski, ale to nie na nich skupimy się tym razem.

Kierowani ciekawością, postanowiliśmy zapytać sztuczną inteligencję o to, jakie mało znane atrakcje turystyczne w centrum Lubelszczyzny są jej zdaniem szczególnie warte odwiedzenia. Aby nieco ułatwić AI to zadanie, poprosiliśmy ją o to, by wskazała tylko 5 takich miejsc.

Lublin świętował w Dublinie

Oto lista mało znanych lubelskich atrakcji, które według sztucznej inteligencji szczególnie warto zobaczyć w Lublinie:

  • Dom Słów – Izba Drukarstwa – to miejsce kulturalno-edukacyjne, znajdujące się przy ul. Żmigród w Lublinie. Jest częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Znajdziecie tu wystawy stałe i czasowe oraz dowiecie się, jak dawniej wyglądała praca w drukarni typograficznej. W ramach Izby Drukarstwa znajduje się tu m.in. zecernia, introligatornia, papiernia i pracownia graficzna. Dom Słów można obecnie odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

„To mini muzeum ma niepowtarzalny klimat, dosłownie czuć tu zapach starego papieru i farby drukarskiej” – stwierdza AI.

Lublin Radio ESKA Google News
  • Podziemia Browaru Perła – to obiekt znajdujący się przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Wbrew pozorom jest to miejsce, które mogą odwiedzać nie tylko fani złotego trunku! Podczas godzinnego zwiedzania podziemi macie okazję do tego, by zapoznać się z historią budynku oraz dowiedzieć się tego, w jaki sposób przebiega proces produkcji piwa. Wstęp do obiektu jest możliwy po uprzedniej rezerwacji terminu.
  • Klasztor dominikanów to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w stolicy woj. lubelskiego, który został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Zabytkowy kompleks mieści się przy ul. Złotej w Lublinie i obejmuje Bazylikę oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wraz z klasztorem. Bazylikę można zwiedzać codziennie w godz. 9-17 (z wyłączeniem godzin, w których odprawiane są nabożeństwa).
  • Makieta prezentująca Lublin z przełomu XVI i XVII wieku – znajdziecie ją na placu Łokietka (od strony ul. Królewskiej). Makieta została wykonana z brązu w skali 1:500 i prezentuje to, jak wyglądała stolica Lubelszczyzny na przełomie dwóch wspomnianych wieków, czyli w czasach, kiedy na przykład na placu Po Farze stał jeszcze gmach kościoła pw. św. Michała Archanioła. Tę nieoczywistą, choć znajdującą się w ścisłym centrum miasta atrakcję, można podziwiać i porównywać z obecną zabudową Lublina zupełnie za darmo!
  • Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – to mało znana placówka, która mieści się przy ul. Uniwersyteckiej. Jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Lublinie. Mieści się w budynku, który podczas II wojny światowej pełnił rolę siedziby gestapo, a podczas przesłuchań przywożone tam osoby były torturowane. Dziś są tu muzealne ekspozycje, które przybliżają historię więzienia na zamku i domu „Pod Zegarem”. Wśród dostępnych zbiorów można wymienić m.in. korespondencję więźniów politycznych zamku czy obozów koncentracyjnych, zachowane zarządzenia niemieckie z lat 1939-1944, pamiątki osobiste i dokumenty byłych więźniów i więźniarek oraz materiały ikonograficzne przedstawiające Lublin z czasów II wojny światowej. Wstęp do Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” jest płatny, ale łowcy okazji mogą się tam wybrać w dzień bezpłatnego zwiedzania, którym aktualnie jest sobota. Placówka jest otwarta od wtorku do soboty w godz. 9-16.
Dopasuj ulicę do dzielnicy Lublina. Sprawdź, czy dobrze znasz mapę miasta!
Pytanie 1 z 15
Ul. Rynek w Lublinie znajduje się w dzielnicy:

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Nietypowe muzea w Lublinie