Wiedzieliście, że te duże tablice, które znajdują się w budynku dworca PKP w Lublinie nazywają się pragotrony? To elektromechaniczne urządzenie, złożone z obracających się klapek z wydrukowanymi na nich cyframi, literami bądź słowami. Poprzez odpowiednie obracanie klapek można ukazać na tablicy pożądane informacje. Nazwa wzięła się od czechosłowackiego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją zegarów, zegarów paletowych oraz różnego rodzaju tablic informacji wizualnej.
Tego typu widoki już dawno zniknęły ze stacji kolejowych w całej Polsce. Lubelska stacja jest jedną z ostatnich, gdzie jeszcze stosuje się ten system. Podobne urządzenie można znaleźć także w Chełmie.
Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że wkrótce tego typu urządzenia znikną i z naszego regionu. Z Chełma prawdopodobnie w tym roku, a w Lublinie w przyszłym. Jest to związane z planowaną modernizacją stacji.
To jeszcze ostatnia szansa na to, aby nacieszyć się tym wyjątkowym widokiem! Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii zdjęć!
Dworzec PKP Lublin
Lubelski dworzec jest jednym z najstarszych w Polsce. Historia tego budynku sięga lat 1877, kiedy to postanowiono połączyć Lublin z Warszawą za pomocą Kolei Nadwiślańskiej. Dworzec na przestrzeni lat zmienił się. W 1974 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
Zobacz także: Jak wygląda teraz budowa Dworca Metropolitarnego w Lublinie? Sami zobaczcie!