Do tego budynku trafiali skazańcy
Według Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej drewniana konstrukcja w tej części miasta powstała w 1468 roku. Dopiero w 1595 roku przekształcono go w murowaną budowlę.
- Szubienica jest widoczna na miedziorycie Hohenberga i Brauna z 1617 roku, przedstawiającego widok Lublina – informuje LOITiK.
Konstrukcja znajduje się przy ulicy Długosza (obok Ogrodu Saskiego). Ma charakterystyczny ośmioboczny kształt i namiotowy dach. Co ciekawe, to właśnie w nim znajdowała się szubienica, a sam budynek nazywany jest Domkiem Kata.
- Skazańcy prowadzeni byli w kondukcie od strony Bramy Krakowskiej. Przy kościele pw. św. Krzyża skazańcom udzielane były święte sakramenty a przy kapliczce Bożej Męki (na rogu Parku Saskiego) mogli się ostatni raz pomodlić. Za organizację konduktu i samą egzekucję odpowiadał kat miejski wraz ze swoimi pomocnikami. Zwykle na drodze konduktu ustawiali się mieszkańcy miasta, którzy krzycząc często obrzucali skazanych błotem i kamieniami – czytamy na stronie Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej.
Tak wygląda Domek Kata w centrum Lublina
Co dalej z Domkiem Kata?
Jak udało nam się ustalić owa nieruchomość nie jest własnością miasta lecz osoby prywatnej. Co to oznacza?
- Dla tej działki w 2015 r. wydano warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji przebudowy i rozbudowy zabytkowego budynku (tzw. domek kata) na cele mieszkalno - usługowe (biurowe i medyczne) z urządzeniami budowlanymi – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Natomiast w 2023 roku wydano decyzję odmawiającą ustalenia warunków zabudowy dla budynku mieszkalnego z częścią handlowo - usługową na dolnych kondygnacjach wraz z parkingiem podziemnym.