implant wydrukowany w drukarce 3D

i

Autor: UMWL

zdrowie

To pierwsza taka operacja w Polsce. Zrobili ją lekarze z Lublina

2023-04-03 14:20

Implant wydrukowany na drukarce 3D zastosowany w operacji to nie pieśń przyszłości, tylko nowa teraźniejszość. Po raz pierwszy użył jej zespół lekarski ze szpitala wojewódzkiego w Lublinie.

Placówki przy ul. Herberta nie trzeba przedstawiać nikomu, kto ma doświadczenie w leczeniu urazu stawu biodrowego. Lecznica specjalizuje się w metodzie nazwanej endoprotezoplastyką, a w szczególności endoprotezoplastyką rewizyjną. Wykonuje się ją u osób, które już miały wszczepiany implant, ale wystąpiły komplikacje. Takich historii jest dużo.

– U pacjentki w wyniku obluzowania się założonej wcześniej protezy stawu biodrowego doszło do dużych ubytków w obrębie kości miednicy. Musieliśmy zastosować odpowiednio rozbudowany implant, który umożliwiłby stabilne osadzenie w kości z wykorzystaniem pozostałych stref zawierających dobrej jakości fragmenty panewki kostnej. Planowanie takiego zabiegu jest o tyle trudne, że wymaga takiego rozłożenia sił w panewce, aby w przyszłości nie generowały dalszego uszkadzania tkanki kostnej, a wręcz żeby pobudzały regenerację i odbudowę loży kostnej – mówi dr n. med. Andrzej Atras, kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego w Szpitalu przy ul. Herberta.

Szpital współpracuje z polską firmą Medgal, która produkuje implanty ortopedyczne. Razem pracują nad badaniami dotyczącymi budowy robionych na miarę implantów z wykorzystaniem druku 3D. Proces jest wieloetapowy, o czym przekonała się pacjentka, o której opowiada dr n. med. Atras. Najpierw czekał ją szereg badań, m.in. prześwietlenie RTG i tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości. Na tej podstawie wyników opracowano trójwymiarowy model miednicy i stawu biodrowego. To z kolei umożliwiło określenie wielkości ubytków i uszkodzeń w kości miednicy, a w konsekwencji – opracowanie implantu w wyniku konsultacji pomiędzy inżynierami a operatorem-ortopedą. Implant został w pełni dopasowany do pozostałej panewki kostnej, dzięki czemu możliwe było stabilne osadzenie komponentu panewkowego protezy w kości miednicy.

– Pracowaliśmy nad tą panewką od 2 miesięcy, żeby uzyskała właściwą geometrię i biokompatybilność z organizmem pacjentki. Wymagało to często wielogodzinnych konsultacji i oceny wielu wariantów konstrukcyjnych, aby wybrać ten najbardziej optymalny – mówi dr n. med. Andrzej Atras.

Szpital przy ul. Herberta planuje kolejne zabiegi w zakresie endoprotezoplastyki rewizyjnej stawu biodrowego. Warto dodać, że metoda ta ma zastosowanie nie tylko w ortopedii rekonstrukcyjnej rewizyjnej, ale również w onkologii, gdzie występują duże ubytki kości spowodowane rozwojem procesu nowotworowego kości o charakterze pierwotnym czy przerzutowym.

Protezy indywidualizowane stawu biodrowego umożliwiają bardziej precyzyjne wykonanie zabiegu operacyjnego, skrócenie czasu operacji, a przez to w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko utraty krwi i występowania powikłań. W skrajnych przypadkach są wręcz jedyną metodą implantacji protezy rewizyjnej i dają pacjentowi nadzieję na powrót do sprawności fizycznej.

FanCon 2023. Do Lublina zjechali miłośnicy fantastyki