Zenek i upał rozgrzały publiczność. Tak wyglądały Dożynki Wojewódzkie 2023 w Radawcu

i

Autor: UMWL

ciekawostki

To niezwykła „Wieś pod skrzydłami”. Tu miało powstać największe lotnisko w woj. lubelskim!

2024-12-08 18:23

W województwie lubelskim jest pełne ciekawych małych miejscowości, które warto odwiedzić. Region jest idealny na to, aby cieszyć się rodzinnymi spacerami i bliskością natury. Wiele z nich kryje w sobie lokalne ciekawostki, o których nie wiedzą, że najwięksi znawcy regionu. Czy wiedzieliście, że Port Lotniczy Lublin miał powstać w innym miejscu?

„Wieś pod skrzydłami” niedaleko Lublina

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Lublina znajduje się wyjątkowa miejscowość, która na stałe zapisała się na kartach historii regionu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to jedna z najstarszych wsi w woj. lubelskim! Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już pod koniec XIV wieku.

Mowa tu oczywiście o Radawcu, który leży około 15 km od Lublina. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od imienia „Radaw” lub „Radomir”, które w dawnych czasach były popularne w regionie. Oznaczały osobę radosną lub troszczącą się o dobro innych.

11 listopada w Lublinie, czyli Święto Niepodległości i łuski na pamiątkę

Jeden z najstarszych aeroklubów w Polsce

Przydomek „Wieś pod skrzydłami” jest wyjątkowy dla Radawca Dużego, ponieważ odzwierciedla jego szczególny związek z lotnictwem i atmosferą spokoju wiejskiego życia w sąsiedztwie dynamicznych podniebnych aktywności. Warto wspomnieć, że najważniejszą atrakcją tej wsi w woj. lubelskim jest przede wszystkim lotnisko w Radawcu. To miejsce wielu wydarzeń lotniczych, które przyciąga miłośników awiacji z całego kraju, a nawet zza granicy.

Aeroklub Lubelski, działający na lotnisku sportowym w Radawcu Dużym, jest jednym z najstarszych aeroklubów w Polsce, założonym w 1927 roku. Organizacja ta odgrywa kluczową rolę w popularyzacji lotnictwa w regionie.

W ramach działalności aeroklubu odbywają się:

  • Kursy pilotażu samolotów i szybowców,
  • Szkolenia spadochronowe,
  • Zawody sportowe i pokazy lotnicze.

Dzięki kursom i szkoleniom Aeroklubu Lubelskiego, pasjonaci lotnictwa mogą zdobywać licencje pilota czy spadochroniarza. To czyni miejscowość ważnym punktem na mapie edukacji lotniczej w Polsce.

Miano „Wsi pod skrzydłami” jest wykorzystywane w działaniach promocyjnych, które mają na celu podkreślenie wyjątkowości miejscowości i jej atrakcyjności zarówno dla turystów, jak i potencjalnych mieszkańców. Co roku także w tym miejscu odbywają się Dożynki Województwa Lubelskiego

W Radawcu planowany był kiedyś Port Lotniczy Lublin

Niewiele osób wie, że w latach 90. Radawiec był typowany jako miejsce, gdzie miał powstał Port Lotniczy Lublin. Niestety, okazało się, że ta podlubelska wieś nie spełnia wszystkich wymagań dla budowy dużego lotniska międzynarodowego. Problemy dotyczyły m.in. dostępnej powierzchni, która była niewystarczająca do stworzenia pasa startowego dla większych samolotów.

Ostatecznie podjęto decyzję o budowie portu lotniczego w Świdniku, który znajduje się około 10 km na wschód od Lublina. Portu Lotniczego Lublin rozpoczął działalność w 2012 roku.

Mimo że Radawiec nie został wybrany jako lokalizacja dla portu lotniczego, funkcjonujące tam lotnisko sportowe nadal odgrywa ważną rolę dla regionu i pełni może się nazywać mianem „Wsi pod skrzydłami”.

Zobacz także: Tak wyglądały Dożynki Wojewódzkie 2023 w Radawcu