Poleski Park Narodowy w woj. lubelskim
Poleski Park Narodowy to jeden z dwóch parków narodowych, jaki znajduje się na terenie województwa lubelskiego. Został utworzony w 1990 r. Jego teren obejmuje między innymi torfowiska, lasy, bagna i jeziora. Na obszarze PPN prowadzona jest czynna ochrona m.in. żółwia błotnego i wodniczki. Teren ten znany jest też z możliwości obserwacji grup żurawi, które stały się symbolem parku, znajdując swoje miejsce nawet w jego herbie!
Turyści odwiedzający to miejsce mogą korzystać z malowniczych szlaków. Są wśród nich między innymi takie ścieżki przyrodnicze, jak: Spławy, Dąb Dominik, Czahary, Perehod czy Mietiułka. Jedna z nich prowadzi do największego zbiornika wodnego na terenie PPN. O jakim jeziorze mowa?
To największe jezioro w Poleskim Parku Narodowym
Największym jeziorem, jakie można podziwiać odkrywając malownicze tereny Poleskiego Parku Narodowego, jest jezioro Łukie. Leży ono w gminie Urszulin w powiecie włodawskim.
„Jest zbiornikiem eutroficznym, otoczonym pasem trzcin i szuwarów oraz podmokłymi łąkami. W ostatnich latach można zaobserwować silne zarastanie jeziora osoką aleosowatą” – czytamy na stronie internetowej Poleskiego Parku Narodowego.
Maksymalna głębokość zbiornika to 6,5 m. Na jeziorze znajduje się drewniany pomost widokowy, z którego można obserwować okoliczną roślinność i ptactwo.
Do jeziora Łukie prowadzi jedna z najpopularniejszych ścieżek przyrodniczych na terenie Poleskiego Parku Narodowego, czyli „Spławy”, która rozpoczyna się w Starym Załuczu. Przypominamy, że od 20 lipca br. szlak ten zostanie jednak zamknięty dla turystów. Jak już informowaliśmy, ma to związek z zaplanowanymi pracami, związanymi m.in. z przebudową charakterystycznych drewnianych kładek.
„Naszym celem jest dostosowanie trasy do potrzeb rodzin z dziećmi w wózkach oraz osób z niepełnosprawnością, tak aby także one mogły bezpiecznie i komfortowo korzystać z tej wyjątkowej ścieżki oraz podziwiać piękno przyrody Poleskiego Parku Narodowego” – tłumaczy PPN w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Ścieżka „Spławy” ma być niedostępna dla odwiedzających do przyszłego sezonu turystycznego.
Zobacz także galerię zdjęć: Żurawie powróciły do Poleskiego Parku Narodowego
