ZDJĘCIA

To „najsłodszy” budynek na Starym Mieście w Lublinie? Nie bez powodu nazywany jest kamienicą Cukierników. Zobacz zdjęcia

2024-02-08 15:44

Klimat Starego Miasta w Lublinie tworzą przede wszystkim urokliwe kamienice, które wyróżniają się kolorami i ornamentami. Czy wiecie, że jest wśród nich budynek, który nazywany jest kamienicą Cukierników? Zobaczcie zdjęcia i przeczytajcie kilka ciekawostek na jej temat!

Gdzie jest kamienica Cukierników w Lublinie?

Spacerując uliczkami lubelskiego Starego Miasta można zachwycać się jego architekturą o każdej porze roku. Znajduje się tam wiele budynków, które swoją kolorystyką i zdobieniami przyciągają wzrok. Czy wiedzieliście, że jest wśród nich kamieniczka zwana kamienicą Cukierników? Co ważne, aby ją znaleźć wcale nie trzeba zbaczać z głównej trasy ani przedzierać się ciasnymi zaułkami! Kamienica Cukierników to narożny, trzypiętrowy budynek, jaki mieści się przy ul. Rynek 20 (południowa pierzeja), niedaleko ul. Bramowej i składa się z dwóch części, przy czym część A jest bezpośrednio scalona z kamienicą numer 19. To budynek, który jest oddalony od Bramy Krakowskiej o mniej niż 100 metrów! Wielu lublinian z pewnością kojarzy go jako miejsce, w którym przez lata działała restauracja Czarcia Łapa.

Lublin gotowy na święta. Jest pięknie!

Krótki rys historyczny „kamienicy Cukierników”

Jak czytamy na stronie internetowej Ośrodka Bramy Grodzkiej – Teatru NN w Lublinie, pierwsze wzmianki dotyczące dzisiejszej kamienicy Cukierników pojawiły się w literaturze w XVI wieku, kiedy to właścicielami tego murowanego budynku byli potomkowie Stanisława Stacziwki. Na przestrzeni lat kamienica kilkukrotnie zmieniała swoich nabywców, a niemal z każdym kolejnym następowało coraz większe rozdrobnienie własnościowe, co w efekcie doprowadziło do tego, że na przełomie XIX i XX wieku budynek ten miał aż kilkudziesięciu właścicieli! Kamienica Cukierników w przeszłości nosiła też określenia pochodzące od nazwisk jej właścicieli, dlatego była nazywana m.in.: Beglowską czy Ambrożkiewiczowską. W latach 30. XX w. obiekt trzykrotnie był remontowany, a w 1939 r. został zbombardowany, podobnie jak inne staromiejskie budynki. Kamienica została odbudowana po wojnie (dokładniej – w 1954 r.), a odpowiadał za to inż. arch. Jan Ogórkiewicz.

Co wyróżnia kamienicę Cukierników na tle innych budynków na lubelskim Starym Mieście?

Kamienica Cukierników zyskała tę nazwę ze względu na wizerunki osób, które zostały umieszczone na jej fasadzie, ale aby je dostrzec, należy najpierw skierować wzrok ku górze (należy spojrzeć na nią od strony Rynku). Dopiero wtedy na wysokości ostatniego piętra waszym oczom ukażą się postaci czterech cukierników, przy czym każdy z nich trzyma w swoich dłoniach pysznie wyglądające wypieki. Na uwagę zasługuje także dekoracja znajdująca się na fryzie tuż pod dachem budynku.

Koniecznie zobaczcie zdjęcia!