Droga w woj. lubelskim długo była nieprzejezdna
Przez wiele lat ul. Dworcowa była w opłakanym stanie technicznym. Z tego powodu kierowcy praktycznie z niej nie korzystali. Zainteresowanie jej remontem wykazywali natomiast rowerzyści, którzy często przemieszczają się między sąsiadującymi ze sobą miastami. Z powodu złego stanu tej trasy, musieli wybierać mniej bezpieczne i bardziej uczęszczane drogi, takie jak ul. Mełgiewska czy al. Witosa.
Jednym z głównych problemów związanych z przebudową była kwestia własności gruntów. Ul. Dworcowa przebiega przez kilka działek, a stan prawny niektórych z nich przez długi czas był niejasny. W związku z tym inwestycję podzielono na dwa etapy. Najpierw przebudowano około kilometrowy odcinek od strony centrum Świdnika. Następnie zrealizowano pozostały fragment – 1,6 km drogi biegnącej wzdłuż lasu aż do ul. Brzegowej, czyli granicy administracyjnej z Lublinem.
Najkrótsze połączenie Lublina ze Świdnikiem gotowe
Zmodernizowana ulica Dworcowa ma teraz 6 metrów szerokości. Powstały też infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Ścieżka rowerowa znajduje się po jednej stronie drogi, a chodnik dla pieszych po drugiej. Całość została również wyposażona w nowe oświetlenie, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników trasy.
Całkowity koszt budowy drogi wyniósł blisko 15 mln zł. Znaczna część środków pochodziła z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Pozostałą część sfinansowały wspólnie Miasto Świdnik i Powiat Świdnicki.
Ul. Dworcowa już niebawem zostanie oficjalnie oddana do użytku. To ogromna zmiana dla kierowców i rowerzystów, którzy teraz zyskają najkrótsze i bezpieczne połączenie między Lublinem a Świdnikiem. Dzięki zakończeniu inwestycji znacząco poprawi się komfort codziennych dojazdów pomiędzy tymi miastami.
Zobacz także: Jeden z zabytków w Lublinie ma szansę na kolejne życie. Co dalej z Dworkiem Grafa?