Spis treści
- To najdalej wysunięta na południe wieś w woj. lubelskim
- Ta wieś w woj. lubelskim słynie ze skamieniałych drzew. Co warto tu zobaczyć?
To najdalej wysunięta na południe wieś w woj. lubelskim
Siedliska to wieś leżąca na terenie gminy Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim na Lubelszczyźnie, niedaleko granicy polsko-ukraińskiej. Zgodnie z legendą, historia tej miejscowości ma sięgać XV w. W tamtym czasie obszar dzisiejszych Siedlisk funkcjonowały pod nazwą Stare Hrebenne. W wyniku najazdów tatarskich (XV-XVI w.), tereny te zostały zniszczone, zaś w następnych stuleciach nastąpił samodzielny rozwój wsi. W XIX wieku Siedliska weszły w skład majątku rodu Sapiehów. Na początku XX w. teren ten był zamieszkiwany przez ludność polską, żydowską i ukraińską. Obecnie, ze względu na swoje położenie na mapie regionu, miejscowość ta jest uznawana za najdalej wysuniętą na południe wieś w województwie lubelskim.
Ta wieś w woj. lubelskim słynie ze skamieniałych drzew. Co warto tu zobaczyć?
Siedliska w pow. tomaszowskim znane są przede wszystkim z występowania na ich terenie skamieniałych drzew, o których już w XV w. pisał nawet słynny kronikarz Jan Długosz! Współcześnie w wiosce tej mieści się unikalne Muzeum Skamieniałych Drzew, które posiada największą w Polsce, bo składającą się z kilkuset egzemplarzy, kolekcję tych okazów. Poza nimi, na muzealnych ekspozycjach można podziwiać też m.in. dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia stolarskie, obrazy religijne oraz myśliwskie trofea. Placówka działa od 2003 r. i mieści się w budynku dawnej szkoły podstawowej.
Muzeum nie jest jednak jedyną atrakcją tej niewielkiej miejscowości. W jej okolicach utworzony został np. rezerwat przyrody Jalinka. Na terenach należących do Nadleśnictwa Tomaszów można wybrać się na spacer Szlakiem Skamieniałych Drzew, czyli ścieżką kulturowo-przyrodniczą, poprowadzoną tak, że wędrując nią można zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje tej okolicy. Mowa między innymi o:
- parku podworskim,
- kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
- plantacji cypryśnika błotnego (odpowiednik drzewa sprzed 18-12 mln lat),
- rezerwacie przyrody Jalinka,
- Wzgórzu Tatarskim – to kurhan w kształcie półksiężyca; spoczywają tu Tatarzy polegli w bitwie z wojskami Sobieskiego w 1672 r.,
- źródłach rzeki Prutnik i znajdującej się tam Kapliczce „Nad Źródłem”,
- cerkwi greckokatolickiej pw. św. Mikołaja wraz z dzwonnicą.
Zobacz także galerię zdjęć: W gnieździe lubelskich sokołów jest już pierwszy potomek!
