Spis treści
- To miejsce z woj. lubelskiego jest słynne na całą Polskę
- "Nowy Horyzont", czyli wyjątkowa biblioteka w Kraśniku
- To najbardziej oryginalne miejsce w Kraśniku
- Plany kraśnickiej biblioteki. Powstanie "Tajemniczy ogród"
To miejsce z woj. lubelskiego jest słynne na całą Polskę
O Kraśniku znów jest głośno, również poza granicami Polski. Tym razem w pozytywnym kontekście. Od blisko dwóch latach mieszkańcy tego miasta mogą się cieszyć najbardziej kolorową biblioteką w Polsce, której budowa była współfinansowana z funduszy europejskich. Jedna z najnowocześniejszych bibliotek w woj. lubelskim powstała za blisko 4 mln zł, a do użytku została oddana na początku marca 2023 roku. Budynek ma powierzchnię prawie 900 mkw. Wcześniej było tam także przedszkole, ale dziś całość zajmuje biblioteka.
"Nowy Horyzont", czyli wyjątkowa biblioteka w Kraśniku
"Nowy Horyzont", bo tak nazywa się wyjątkowy dom książki w Kraśniku, ma łamać stereotypy. Wyglądem przypomina stylową kawiarnię w modnej dzielnicy. Zachęca swoją różnorodnością barw i odcieni. Głównymi kolorami przewodnimi jest tu róż i turkus. Całość ma dopełniać czarny sufit, który ukrywa nieestetyczne instalacji i nadaje temu miejscu przytulny charakter.
Biblioteka jest podzielona tak, by odpowiadała użytkownikom o różnych osobowościach. Jest tu sala dla introwertyków, pomieszczenie dla osób o charakterze pośrednim, a także dla ekstrawertyków. Na parterze znajdują się sala multimedialna, przestrzeń do gier planszowych oraz sala dla dzieci z księgozbiorem, zabawkami i ścianką wspinaczkową.
- Projektowi przyświecała idea "trzeciego miejsca" Raya Oldenburga – tłumaczy nam Grzegorz Kłoda, projektant kolorowej biblioteki. - Pierwszym miejscem jest dom, drugim praca, a trzecim miejsce odpoczynku od tych dwóch wymienionych. Projekt w zamyśle ma "inicjować procesy". Prościej tłumacząc, dajemy mieszkańcom Kraśnika, którzy mają pasję, przestrzeń do dzielenia się nią – precyzuje Kłoda.
Nie jest to pierwsza biblioteka w naszym regionie autorstwa tego studia projektowego. Grzegorz Kłoda jest odpowiedzialny za wygląd lubelskiej Bioteki w centrum Lublina oraz wielu innych. Kraśnik jest bez wątpienia najbardziej kolorową i oryginalną pozycją w portfolio.
- Jestem bardzo zadowolony z efektów, a nawet przerosły one nasze najśmielsze oczekiwania. To było nie lada wyzwanie. Inwestycja przypadła na bardzo trudny czas szalejącej inflacji i wymagało to od nas dużo wysiłku i zaangażowania różnych osób, aby udało się dopiąć ten projekt. Na szczęście jest sukces – mówi Kłoda.
To najbardziej oryginalne miejsce w Kraśniku
W grudniowy poranek w kraśnickiej bibliotece jest ciemno i cicho. To miejsce od początku miało i ma ambicje stać się najważniejszym miejscem w mieście. Odbywają się tu liczne spotkania dzieci i osób starszych. Planowane są tu koncerty poezji śpiewanej i wiele innych wydarzeń. Niestety widać, że zainteresowanie mieszkańców tym miejscem jest coraz mniejsze.
- Na początku rzeczywiście było to coś wyjątkowego. Nie tylko w skali miasta, a nawet w skali kraju, bo to jest taki nietypowy projekt. Z czasem ludzie się jednak przyzwyczaili. Przede wszystkim brakuje tu młodzieży. We wszystkich bibliotekach w Polsce ta grupa nie jest najpopularniejsza. Młodzież czyta, ale nie w bibliotekach. Wolą słuchać audiobooków, czytać e-booki. To nie jest bardzo dziwne, ponieważ przy liczbie dodatkowych zajęć, które mają, trudno jest znaleźć chwilę na bibliotekę – mówi Ewa Kapusta, dyrektor kraśnickiej biblioteki.
Jednak to miejsce, dzięki ostatnim publikacjom w największych ogólnopolskich tytułach takich jak National Geographic czy Elle, zyskało spory rozgłos. Pojawiają się tu także liczne wycieczki, w tym bardzo dużo zagranicznych.
- Była grupa z Bułgarii, z Ukrainy, ale także liczne delegacje bibliotekarzy z całej Polski. Wszyscy chcą odwiedzać i podziwiać – mówi dyrektor.
Miejsce jest doceniane na świecie. Najbardziej kolorowa biblioteka w Polsce ma już na swoim koncie kilka nagród. Jest to m.in. prestiżowy konkurs German Design Award 2024 w kategorii Excellent Architecture – Interior Architecture. Teraz projekt jest nominowany do kolejnej już międzynarodowej nagrody Simon Living Places Architecture Prize. Wyniki zostaną ogłoszone za kilka dni.
Plany kraśnickiej biblioteki. Powstanie "Tajemniczy ogród"
Najbardziej kolorowa biblioteka w Polsce ma przed sobą kolejne projekty, które sprawią, że miejsce będzie jeszcze bardziej oryginalne. Na remont czekają jeszcze inne pomieszczenia w budynku. Całkowitą transformację przejdzie ogród przy kraśnickiej bibliotece.
- Tam będzie scena letnia. Będzie też część przeznaczona dla dzieci o nazwie "Tajemniczy ogród". Dzieci będą mogły korzystać tam ze ścieżki sensorycznej, z Chatki Baby Jagi, Chatki Puchatka, ale na razie wszystko jest w fazie projektu i miejmy nadzieję, że za jakiś czas będzie tu jeszcze piękniej – zdradza nam dyrektor.
Zobaczcie, jak wygląda kraśnicka biblioteka: