województwo

To już oficjalne! Wiemy, kto został Ambasadorem Województwa Lubelskiego. Na scenie również Przemysław Czarnek

2024-02-05 10:18

Jak co roku przyznano tytuły Ambasadora Województwa Lubelskiego. Choć samorząd regionu zapewnia, że to konkurs dla osób i podmiotów, które wzmacniają dobry wizerunek Lubelszczyzny, na uroczystości nie zabrakło laureata niechlubnego plebiscytu na Dzbana Roku, czyli Przemysława Czarnka, który wręczał nagrodę w jednej z kategorii.

Honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego jest przyznawany od 1999 roku. Samorząd Województwa Lubelskiego twierdzi, że wyróżnia tych, którzy wnoszą wkład w rozwój regionu poprzez swoją działalność gospodarczą, naukową, kulturalną, sportową, społeczną, a ich osiągnięcia i zasługi budują oraz wzmacniają dobry wizerunek naszego województwa w kraju i poza jego granicami, choć na scenie nie zabrakło też Przemysława Czarnka uhonorowenego ostatnio po raz drugim niechlubnym tytułem Dzbana Roku.

Prestiżowym tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego i statuetką uhonorowano 81 laureatów i laureatek.

Jestem zaszczycony i dumny, że mamy tak wielu znakomitych Ambasadorów – ludzi, instytucje i przedsiębiorstwa, dzięki którym nasze województwo jest dobrze postrzegane w Polsce, Europie i na świecie. Wszystkim nominowanym i nagrodzonym należą się wielkie wyrazy uznania oraz życzenia równie udanych działań i wybitnych osiągnięć w przyszłości. Bo sukcesy naszych Ambasadorów są sukcesami Województwa Lubelskiego, z którego pochodzą, z którym się utożsamiają, a niejednokrotnie wiążą z nim swoją życiową i zawodową aktywność – uważa Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Laureaci tytułu Ambasador Województwa Lubelskiego 2023

  • w kategorii firma: SPIŻARNIA Sp. z o. o. w Lublinie

Jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych. Zatrudnia ponad 450 pracowników, posiada centrum dystrybucyjne w Lublinie oraz magazyny w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii. Zaopatruje w towary ponad 1100 sklepów w krajach Europy Zachodniej, oferując 13 tys. artykułów z Polski, a także pochodzenia ukraińskiego i rumuńskiego. Od ubiegłego roku Spiżarnia jest sponsorem strategicznym klubu piłkarskiego Motor Lublin.

Nominowani byli również: ELREMET Spółdzielnia Inwalidów w Białej Podlaskiej oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PRYZMAT Walery Sulewski, Mirosław Sulewski w Hrubieszowie.

  • w kategorii instytucja: Politechnika Lubelska

Uczelnia, która w 2023 roku obchodziła jubileusz 70-lecia, jest regionalnym liderem pod względem liczby zgłoszeń patentowych i udzielanych praw własności przemysłowej. A to przekłada się na innowacyjność i gospodarczy rozwój województwa. Politechnika Lubelska współpracuje z ponad 220 jednostkami naukowymi z 50 krajów. Angażuje się także w projekty regionalne, na przykład Politechniczną Sieć Via Carpatia oraz wspiera kluczowe dla Lubelszczyzny specjalizacje, jak cyfryzacja, uczestnicząc w Lubelskiej Unii Cyfrowej i w Regionalnym Centrum Medycyny Cyfrowej.  

To właśnie Politechnice Lubelskiej nagrodę wręczał poseł Przemysław Czarnek.

Nominowani byli również: Kameralna Orkiestra Akordeonowa ARTI SENTEMO oraz Roztoczański Park Narodowy.

  • w kategorii osoba: Janusz Józefowicz

Jeden z najbardziej znanych polskich choreografów, aktor, scenarzysta i reżyser. Twórca słynnych musicali, jak „Metro”, „Piotruś Pan”, „Romeo i Julia”, dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo” w Warszawie. Dzieciństwo i szkolne lata spędził na Lubelszczyźnie – w Borzechowie i w Lublinie. Z naszym regionem wiąże swoje pierwsze, bardzo wczesne, działania artystyczne, głównie muzyczne. W III LO w Lublinie grał w zespole muzycznym, dał się także poznać – z sukcesami – jako uzdolniony tancerz.

Nominowani byli również: prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil – rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz skrzypaczka Zuzanna Małgorzata Budzyńska-Ogryzek.

Po tegorocznej, XXV edycji, mamy już łącznie 84 ambasadorów i ambasadorek, w tym 7 ambasadorów specjalnych.

Podczas Gali certyfikaty odebrali również finaliści i finalistki XVIII edycji programu promocji gospodarczej Marka Lubelskie. Tegorocznymi laureatami projektu gospodarczego Marka Lubelskie zostali:

  • AMER-PHARMA Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża spożywcza)
  • C2C Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża produkcyjno-mechaniczna)
  • Cieleśnica S.A. z siedzibą w Rokitnie (branża spożywcza)
  • Greenland Technologia EM Sp. z o.o. z siedzibą w Janowcu n/Wisłą (branża usługowa)
  • KARKO Robert Karkowski z siedzibą w Biłgoraju (branża odzieżowa)
  • KOJPASZ Sp. J. Kossowski, Jakubiuk z siedzibą w Wisznicach (branża produkcyjno-mechaniczna)
  • MCL Łukasz Skowyra Restauracja Czarna Dama z siedzibą w Janowcu (branża turystyczna)
  • Spiżarnia Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża usługowa)

W sumie w programie Marka Lubelskie uczestniczy już 108 firm z województwa lubelskiego.

Gwiazdą wieczoru na gali była jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Anita Lipnicka. Muzyczną oprawę zapewnili też inni artyści i artystki: trio kameralistek – Aleksandra Głuch (skrzypce), Justyna Hebda (harfa) i Justyna Czuryło (flet); wokalista i trębacz Mateusz Mijal oraz Wiktoria Franciszka Trynkiewicz z zespołem MOONSET Cover Band.

Zobacz zdjęcia: To już oficjalne! Wiadomo, kto został Ambasadorem Województwa Lubelskiego

M. WYPIJ: POLSKA JEST STWORZONA DO TEGO BY MIEĆ LOTNICZY HUB