Przypomnijmy. Powstanie „biszkoptowego” ronda w Lublinie to efekt przebudowy ul. Choiny, która zakończyła się w 2019 roku. Z kolei w październiku 2020 r. lubelscy radni miejscy zdecydowali, że będzie ono nosiło imię Margaret Thatcher (nazywanej „Żelazną Damą”), czyli pierwszej brytyjskiej premier, która w 1988 r. odwiedziła Polskę. Ronda tego typu, właśnie ze względu na swój niecodzienny kształt, bywają również określane mianem „cygara”, a nawet „psiej kostki”. Dlaczego akurat to lubelskie rondo wygląda w ten sposób? Jak się okazuje, zostało ono celowo wydłużone.
„Ze względu na bliską odległość dwóch skrzyżowań, na wysokości ulicy Pienińskiej wykonano rondo typu „cygaro” o 5 wlotach i długości wyspy wewnętrznej 85 m. Rondo wykonano jako dwupasmowe o szerokości pasów ruchu 4,5 m. Dookoła ronda wykonane zostały chodniki oraz ścieżki i przejazdy rowerowe na każdym wlocie skrzyżowania” – czytamy na stronie lublin.eu.
Dodajmy przy tym, że przebudowa ul. Choiny obejmowała także m.in.: powstanie tam pierwszego w mieście Park&Ride, nowej trakcji trolejbusowej w ciągu ul. Chodźki, Smorawińskiego i Choiny, zajezdni i pętli do zawracania komunikacji miejskiej, przebudowę skrzyżowań z sąsiadującymi ulicami oraz budowę ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych.
Lubelskie rondo w kształcie biszkopta nagrodzone w konkursie
Jako ciekawostkę dodajmy również, że projekt „Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej”, którego częścią była przebudowa ul. Choiny i powstanie ronda w kształcie biszkopta, w ubiegłym roku znalazł się wśród 10. zwycięskich inwestycji w ramach konkursu „Top Inwestycje Komunalne 2023”, organizowanego przez portalsamorzadowy.pl i Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. 25 kwietnia ub.r. prezydent Lublina Krzysztof Żuk odebrał tę nagrodę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zobacz w naszej galerii, jak obecnie prezentuje się „biszkoptowe” rondo w Lublinie!