Spis treści
Dlaczego Plac Po Farze?
Nazwa placu pochodzi od pierwszego zbudowanego w murach miasta kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła zwanego Farą. Według podań, wzniósł go w XIII wieku Leszek Czarny w podzięce za zwycięstwo nad Jadźwingami.
- W XV w., od zachodu, dobudowano potężną wieżę widoczną z odległości 5 mil od Lublina. Ze względu na zły stan budynku, Farę rozebrano w 1857 r. na rozkaz gubernatora lubelskiego Albertowa. Znaczną część wyposażenia kościoła przeniesiono do ówczesnej katedry, a dzisiejszej Archikatedry Lubelskiej – czytamy na stronie internetowej urzędu miasta.
Właściwy kierunek rewaloryzacji placu wyznaczył w latach 1937-1938 ówczesny konserwator zabytków Józef Edward Dutkiewicz. Jak informuje Teatr NN, doprowadził on do odsłonięcia fundamentów kościoła i urządzenia placu z pokazaniem w terenie dawnego placu kościoła.
- Prace te zostały poprzedzone badaniami archeologicznymi i stały się bezpośrednim powodem umieszczenia fundamentów na liście zabytków miasta Lublina – czytamy.
Plac Po Farze – jedna z największych atrakcji w Lublinie
Bez cienia wątpliwości Plac Po Farze jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w stolicy województwa lubelskiego. To właśnie w tym miejscu możemy często spotkać turystów, którzy robią pamiątkowe zdjęcia. Dlaczego? Z Placu Po Farze godny uwagi jest widok na wschodnią część Lublina, nad dolinę, gdzie łączą się trzy rzeki: Bystrzyca, Czechówka i Czerniejówka.
- Na lewo wznosi się wzgórze Czwartek z kościołem pw. św. Mikołaja. To właśnie tu archeolodzy odkryli ślady najstarszego miasta z przełomu VI i VII wieku. Z tego miejsca widać też Zamek Lubelski z donżonem i kaplicą pw. Trójcy Świętej. Za Zamkiem rozciąga się dzielnica Kalinowszczyzna z kościołem pw. św. Agnieszki z własnym placem targowym o nazwie Słomiany Rynek. Niżej, pod Zamkiem, widzimy kościół pw. św. Wojciecha z kompleksem poszpitalnym św. Łazarza – informuje Teatr NN.
ZOBACZ TAKŻE: Historia Placu Po Farze w obiektywie!