Które miejscowości z Lubelszczyzny chciały zostać miastami?
Jedną z nich jest Puchaczów w powiecie łęczyńskim. Jak pisaliśmy tutaj, większość mieszkańców i mieszkanek nie poparła pomysłu na uzyskanie praw miejskich.
Na liście miejscowości, które chciały zmienić status, są także Łomazy w powiecie bialskim. Wieś już kiedyś posiadała prawa miejskie: w latach 1568-1870. Z podsumowania gminnych konsultacji społecznych wynika, że 52,67 proc. mieszkanek i mieszkańców jest za zmianą. Inaczej jednak sprawa miała się wśród osób mieszkających w Łomazach. 57,73 proc. z nich sprzeciwiło się dalszym staraniom o odzyskanie praw miejskich.
O odzyskanie praw miejskich postanowili zawalczyć też radni gminy Czemierniki w powiecie radzyńskim. Miejscowość posiadała je w latach 1509-1870, a utraciła przez duże zaangażowanie w działalność powstańczą. Rządy carskie sprawiły, że Czemierniki zostały zdegradowane do osady. Konsultacje społeczne w gminie prowadzono od 9 lutego do 10 marca. 78,27 proc. osób biorących w nich udział zadecydowało, że woli mieszkać w mieście.
Ostatnią miejscowością, której losy rozstrzygnęli mieszkańcy i mieszkanki, jest Piszczac w powiecie bialskim. 79,7 proc. osób z całej gminy poparło staranie się wsi o prawa miejskie. W samym Piszczacu wynik jest podobny – za było 75,4 proc. mieszkających.
Wkrótce powinniśmy poznać też wyniki konsultacji przeprowadzonych w Kurowie i w Markuszowie w powiecie puławskim.
Kolejne znaleziska na Lubelszczyźnie. Krzemienne ostrze pochodzi z epoki brązu!