Wraz z początkiem grudnia lublinianie mają szansę, by kupić węgiel na preferencyjnych warunkach. Do tej pory prawie 1,6 tys. mieszkańców miasta złożyło wnioski na zakup tego paliwa w cenie maks. 2 tys. zł za tonę. Właśnie rusza dystrybucja.
– Rozpoczynamy dystrybucję węgla we współpracy z wybranymi składami węglowymi funkcjonującymi w Lublinie. Zdecydowaliśmy się na to partnerstwo, ponieważ posiadają one odpowiednie doświadczenie oraz zaplecze techniczne umożliwiające szybką sprzedaż surowca. Od dzisiaj węgiel w preferencyjnej cenie można nabyć w trzech lokalizacjach. Do tej pory blisko 1600 mieszkańców miasta złożyło wnioski o zakup tego paliwa – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.
Na terenie Lublina sprzedażą węgla na preferencyjnych warunkach od 1 grudnia zajmują się trzy składy:
- Przedsiębiorstwo Usługowo – Wytwórcze „NUNA”, znajdujące się przy ul. Nowy Świat 13a; czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 oraz w soboty w godz. 7-12; kontakt telefoniczny pod numerem: 81 472 56 54;
- P. W. TOMEX, znajdujący się przy ul. Heleny Dziubińskiej 43; czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7-17 oraz w soboty w godz. 7-13; kontakt pod nr tel.: 517 772 753;
- Firma Handlowa „DYZMA”, adres: Abramowice Prywatne 152; czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7-17 oraz w soboty w godz. 7-14; kontakt pod nr tel. 726 109 644, 723 878 513.
Jak informuje miasto, węgiel sprzedawany w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Lublina ma zapewnić spółka PGE Paliwa.
Jak kupić tani węgiel w Lublinie?
Osoby, które chcą skorzystać z możliwości zakupu taniego węgla, powinny pojawić się w jednym z ww. składów z odpowiednimi dokumentami: dowodem tożsamości oraz oryginałem „Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego”, który jest wydawany po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o zakup preferencyjny tego paliwa.
– W danym okresie, tj. do końca bieżącego roku lub po 1 stycznia 2023 r. będzie można dokonać jednorazowego zakupu surowca w ilości określonej w wydanym potwierdzeniu. Nie będzie natomiast możliwości dokonania zakupu preferencyjnego w drugim etapie sprzedaży, czyli w 2023 roku, na podstawie potwierdzenia wystawionego dla okresu do 31 grudnia br. – zaznacza przy tym Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Kto może kupić tani węgiel?
Do zakupu węgla w cenie 2 tys. zł za tonę uprawnione są osoby, których wniosek o przyznanie dodatku węglowego został pozytywnie rozpatrzony lub te, które spełniają warunki do jego przyznania.
– Na jedno gospodarstwo domowe przewidziano maksymalnie 3 tony paliwa, w tym 1,5 tony do końca br. i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby skorzystać z możliwości nabycia węgla w preferencyjnej cenie należy złożyć wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych, w którym określa się, m.in. ilość paliwa jaką planuje się nabyć – precyzuje Czerwonka.
Do kiedy i gdzie można składać wnioski na zakup taniego węgla?
Termin składania wniosków na zakup taniego węgla upływa 15 kwietnia 2023 r.. Dokumenty można złożyć elektronicznie poprzez ePUAP lub w wersji papierowej w następujących 10 lokalizacjach w Lublinie:
- w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin znajdujących się przy ulicach: Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Franciszka Kleeberga 12a i ul. Wolskiej 11. Są one czynne w poniedziałki i wtorki w godz. 7.45-16.45 oraz w środy, czwartki i piątki w godz. 7.45-15.15;
- w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie: w siedzibie głównej przy ul. Koryznowej 2d oraz filiach przy ul. Lubartowskiej 6-8, ul. Hutniczej 1A, al. Kompozytorów Polskich 8, ul. Nałkowskich 114. Są one czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-14.
Wzór wniosku oraz więcej szczegółowych informacji w tym zakresie znajdziecie w zakładce „Urząd Miasta” na stronie lublin.eu.