DUŻO ZDJĘĆ

Tak wygląda dworzec metropolitalny w Lublinie! Zobaczcie, jak prezentuje się w środku i na zewnątrz! Mamy DUŻO ZDJĘĆ!

2023-12-07 16:10

Budowa dworca metropolitalnego w Lublinie dobiegła końca. W nowym obiekcie trwa obecnie kompletowanie wyposażenia i adaptacja budynku do jego funkcji. Pasażerowie będą mogli z niego skorzystać na początku 2024 r. Jesteście ciekawi, jak Dworzec Lublin prezentuje się w środku i na zewnątrz? Mamy dla was dużo zdjęć!

Dworzec Lublin jest położony w sąsiedztwie dworca głównego PKP, pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową. Obiektem zarządza miejska jednostka Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Dyrektor ZTM Grzegorz Malec powiedział podczas briefingu prasowego w czwartek, że trwa kompletowanie wyposażenia, urządzanie wnętrza oraz adaptacja budynku, a także konfiguracja systemów dyspozytorskich. Udostępnienie dworca dla miejskich linii autobusowych nr 5, 22, 24, 52 i 74 zaplanowano na 8 stycznia, natomiast otwarcie obiektu dla pasażerów nastąpi 12 stycznia.

12 stycznia będzie uruchamiana cała funkcjonalność z kasami biletowymi, informacją, pierwszymi przewoźnikami” – powiedział Malec.

Tak z zewnątrz wygląda dworzec metropolitalny w Lublinie

Zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk uzupełnił, że 13 i 14 stycznia na terenie dworca odbędą się dni otwarte, żeby mieszkańcy mogli zapoznać się z nowym budynkiem.

Kampania informacyjna dla przewoźników

Zapytany przez media o przewoźników Szymczyk powiedział, że będą się oni stopniowo przenosić z obecnie funkcjonującego dworca autobusowego na Podzamczu. Obiektem zarządza spółka Lubelskie Dworce, której właścicielem jest samorząd województwa.

„Ten proces będzie trwał. Mam nadzieję, że do połowy roku powinniśmy ten temat domknąć”– stwierdził Szymczyk.

Malec dodał, że ZTM prowadzi kampanię informacyjną wśród przewoźników i zrzeszających ich organizacji, pokazuje przedsiębiorcom nowy dworzec i prawie wszyscy zadeklarowali, że chcą się przenieść. „Prowadzimy rozmowy ze stowarzyszeniami i z poszczególnymi przewoźnikami, krajowymi i międzynarodowymi. Podpisujemy już pierwsze uzgodnienia o korzystaniu z przystanków, mamy już prawie 50 kierunków” – powiedział.

Dyrektor ZTM poinformował, że zainteresowany kursami z nowego dworca jest m.in. FlixBus. W planach przewoźników są połączenia m.in. z francuskim Lyonem, Tallinnem w Estonii i ukraińskim Kijowem. Jak podkreślił, zmiany będą wprowadzane z szacunkiem do przyzwyczajeń pasażerów i przewoźników.

„Supernowoczesny i energooszczędny” Dworzec Lublin

Jak stwierdził prezydent Lublina Krzysztof Żuk, nowy dworzec jest „supernowoczesnym i energooszczędnym centrum komunikacyjnym”, które spełnia wszystkie wymagania XXI w. "To domknięcie inwestycji, które budują nowoczesny, bezpieczny, przyjazny transport publiczny" – stwierdził.

Zdaniem marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego nowy dworzec będzie symbolem miasta, wizytówką regionu i porównał go do charakterystycznego budynku opery w Sydney w Australii.

Zobaczcie, jak Dworzec Lublin prezentuje się w środku i na zewnątrz:

Etapy budowy dworca metropolitalnego w Lublinie

18 grudnia 2020 r. lubelski ratusz zawarł z firmą Budimex umowę na budowę trzykondygnacyjnego dworca autobusowego, parkingiem podziemnym dla 174 samochodów, placem peronów odjazdowych i przyjazdowych, a także przebudowę pl. Dworcowego i sąsiadujących dróg.

Prace budowlane miały zakończyć się 15 maja br., ale ratusz zawarł z wykonawcą aneks do umowy, w którym datę końcową wyznaczono na 20 października. Jak informowano, wpływ na wydłużenie budowy miały kolejne nieplanowane roboty dodatkowe oraz zamienne.

Koszt budowy Dworca Lublin

Budowa dworca i przebudowa pobliskich dróg to najważniejsza część projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego blisko 194 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Ratusz wyjaśnił, że poza budynkiem Dworca Lublin, projekt unijny obejmował także inne zadania – budowę nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca '80 do ul. Dworcowej oraz budowę łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego, jak również rozbudowę ul. Krochmalnej o dwie nowe drogi, wzdłuż których powstało ponad 120 miejsc postojowych dla busów i autobusów. W rejonie ul. Krochmalnej stanął również budynek socjalno-techniczny dla obsługi dworca, z częścią przeznaczoną dla kierowców. Te zadanie te zostały już zakończone i odebrane.