rycerz średniowiecze

i

Autor: Pexels

język

Tak mówiło się w średniowieczu! Sprawdź, czy poradzisz sobie z tymi słowami [QUIZ]

2024-02-23 14:03

Interesujecie się językiem albo historią? Mamy dla was coś, co łączy obie dziedziny! Przepytamy was z tego, jak dobrze znacie archaizmy, czyli historyczne formy słów. Żeby z nimi poobcować, trzeba cofnąć się w czasie o kilkaset lat, przeczytać „Krzyżaków” albo… rozwiązać nasz quiz!

Archaizmy to formy językowe, które już wyszły z użycia. Definiując to pojęcie, celowo nie posługujemy się słowem „wyrazy”, bo językoznawcy i językoznawczynie mogliby nie potraktować nas poważnie ;) Może nie wiedzieliście, ale archaizmy to nie tylko „przestarzałe słowa”, bo mogą dotyczyć również m.in. nieobowiązującej już składni (czyli sposobu budowania zdań) i fleksji (odmiany wyrazów), a nawet nieobecnego dziś znaczenia wyrazu, który nadal pozostał w użyciu.

W naszym quizie skupiliśmy się przede wszystkim na archaizmach leksykalnych, czyli wyrazach, które wyszły z użycia. Właśnie z tego powodu – że się nimi nie posługujemy – podejrzewamy, że trudno będzie uzyskać 20/20. Ale na początek każdy wynik będzie dobry. Jeśli interesujecie się tym, jakim językiem posługiwano się w średniowieczu, ale nie chcecie czytać naukowych tekstów, możecie sięgnąć do „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Niezmiennie jednak polecamy zacząć tę przygodę od rozwiązania testu!

Tak mówiło się w średniowieczu! Sprawdź, czy poradzisz sobie z tymi słowami

Tak mówiło się w średniowieczu! Sprawdź, czy poradzisz sobie z tymi słowami
Pytanie 1 z 20
kraśna
Bąkiewicz i jego Rycerze Niepodległości. Kim są i dokąd zmierzają? "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 153