Spis treści
- Ta wieś z woj. lubelskiego zostanie miastem w 2026
- Ta miejscowość w woj. lubelskim wkrótce będzie miastem. Z czego jest znana i co warto w niej zobaczyć?
- Zmiany na mapie Polski od 2026 r. Te wsie zostaną miastami
Ta wieś z woj. lubelskiego zostanie miastem w 2026
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów „w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy”. Wynika z niego, że od 1 stycznia 2026 r. na mapie Polski przybędzie sześć nowych miast, w tym jedno w województwie lubelskim. Mowa o Janowie Podlaskim (powiat bialski), który prawa miejskie odzyska po kilkudziesięciu latach funkcjonowania jako wieś.
Władze gminy chęć uzyskania statusu miasta argumentowały m.in.: zwiększeniem prestiżu miejscowości, łatwiejszym pozyskiwaniem funduszy na jej rozwój, lepszą promocją turystyczną i szansą na przyciągnięcie nowych inwestorów. Dodatkowo wskazywano, że Janów Podlaski w swojej historii już dwukrotnie był miastem – pierwszy raz prawa miejskie uzyskał w 1465 r. i utracił je w 1870 r., po czym odzyskał je w 1919 r. i ponownie utracił w 1944 r.
Przypomnijmy, że nadanie statusu miasta danej miejscowości, musi być poprzedzone wcześniejszymi konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi z mieszkańcami, a także zaopiniowaniem ich przez radę gminy i złożeniem odpowiedniego wniosku do wojewody, który również musi wyrazić swoją opinię i następnie przekazać dokumenty do rządu. W przypadku Janowa Podlaskiego takie konsultacje odbyły się w marcu br. Jak już informowaliśmy, w gminie wzięło w nich udział łącznie 1023 mieszkańców (na 4039 uprawnionych), z których „za” przywróceniem praw miejskich było 898 osób, zaś w samej miejscowości w konsultacjach wypowiedziało się 404 mieszkańców (z 2065 uprawnionych), przy czym 357 zagłosowało na „tak”.
Ta miejscowość w woj. lubelskim wkrótce będzie miastem. Z czego jest znana i co warto w niej zobaczyć?
Janów Podlaski to jedna z najbardziej znanych miejscowości leżących w woj. lubelskim. Swoją sławę – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – zawdzięcza najstarszej państwowej stadninie koni arabskich w Polsce, która istnieje od 1817 r. i w której w sierpniu odbywa się słynna na całym świecie aukcja Pride of Poland.
Co warto zobaczyć odwiedzając Janów Podlaski? Oto przykładowa lista miejsc, które trzeba odwiedzić w tej miejscowości:
- stadnina koni arabskich,
- janowski rynek,
- fontanna „Arabskie konie”,
- zespół pałacowo-parkowy,
- grotę Adama Naruszewicza,
- dom Ryttów,
- bazylikę pw. Świętej Trójcy,
- kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Zmiany na mapie Polski od 2026 r. Te wsie zostaną miastami
Z projektu rozporządzenia opublikowanego przez MSWiA wynika, że Janów Podlaski będzie jedną z sześciu wsi na mapie naszego kraju, które od 1 stycznia 2026 r. zyskają status miasta. Poza nim, będą to następujące miejscowości:
- Branice w pow. głubczyckim w woj. opolskim,
- Janów w pow. częstochowskim w woj. śląskim,
- Małkinia Górna w pow. ostrowskim w woj. mazowieckim,
- Stanisławów w pow. mińskim w woj. mazowieckim,
- Staroźreby w pow. płockim w woj. mazowieckim.
Poza tym, projekt rozporządzenia obejmuje sześć zmian dotyczących ustalenia granic gmin (między gm. Piwniczna-Zdrój i gm. Rytro, między gm. Rytro i gm. Piwniczna-Zdrój, między gm. Zembrzyce i gm. Stryszów, między gm. Niepołomice i gm. Kłaj, między gm. Zakrzew i miastem Radom, między miastem Radzionków i miastem Piekary Śląskie), dziewięć zmian dotyczących ustalenia granic miast (jak czytamy, „oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Strzelce Krajeńskie, Zbąszynek, Przytyk”).
Ponadto, od nowego roku jedna z gmin w woj. warmińsko-mazurskim zmieni swoją nazwę – Nowe Miasto Lubawskie stanie się gminą Bratian.
Zobacz także galerię zdjęć: Janów Podlaski na archiwalnych zdjęciach. Tak wyglądał dawniej
