Spis treści
- To najdalej wysunięta na zachód wieś w woj. lubelskim
- Co warto zobaczyć w okolicach najdalej wysuniętej na zachód wsi w woj. lubelskim?
To najdalej wysunięta na zachód wieś w woj. lubelskim
Kontynuujemy naszą serię artykułów dotyczących ciekawostek na temat miejscowości leżących na Lubelszczyźnie. W tym artykule przybliżymy wam nieco najdalej wysuniętą na zachód wieś w województwie lubelskim. Jest nią Paprotnia, która znajduje się na terenie gminy Stężyca w powiecie ryckim. Miejscowość ta leży nad rzeką Wisłą, a na mapie znajdziecie ją niedaleko granicy naszego regionu z województwem mazowieckim.
Jak podaje portal Polska w Liczbach, według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, w Paprotni mieszka tylko 387 osób. Liczba kobiet i mężczyzn zamieszkujących tę miejscowość jest na niemal równym poziomie (49,4 proc. to panie, a 50,6 proc. to panowie). Jej mieszkańcy należą do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrowicach.
Historia Paprotni sięga czasów średniowiecza. Prawdopodobnie po raz pierwszy jej nazwa została odnotowana w źródłach historycznych z XVII wieku. Wówczas miejscowość to składała z kilkunastu domostw i poniżej setki mieszkańców. Z kolei w XIX wieku wieś Paprotnia należała do powiatu garwolińskiego. Wtedy na jej terenie było już kilkadziesiąt domów, a liczba osób ją zamieszkujących sięgnęła ponad 400. Zapisy podają, że pod koniec XIX w. w miejscowości tej mogły istnieć pokłady torfu oraz wiatrak.
Co warto zobaczyć w okolicach najdalej wysuniętej na zachód wsi w woj. lubelskim?
Jak już wspomnieliśmy, Paprotnia leży na terenie gminy Stężyca w powiecie ryckim. Choć w samej wsi nie ma atrakcji turystycznych, to przyjeżdżając w jej okolice warto odwiedzić między innymi następujące miejsca:
- Stężycę i znajdujący się w niej kompleks Wyspa Wisła,
- Dęblin – oddalony od Paprotni o kilkanaście kilometrów; warto odwiedzić tu np. Twierdzę Dęblin czy Muzeum Sił Powietrznych,
- park wraz z pałacem w Rykach,
- Farmę Iluzji w Mościskach.
Rozwiąż także nasz quiz: Czy ta wieś leży w woj. lubelskim? Odpowiedz „tak” lub „nie”
