Co wiemy o gminie Mełgiew w woj. lubelskim?
Historia leżącej w woj. lubelskim gminy Mełgiew, która od Lublina oddalona jest zaledwie o kilkanaście kilometrów, sięga XIV wieku. Od 1999 r. do dziś teren ten administracyjnie należy do powiatu świdnickiego, choć we wcześniejszych latach znajdował się on na obszarze powiatu lubelskiego.
W gminie Mełgiew dominują rolnicze krajobrazy. Aktualnie obejmuje ona takie miejscowości, jak: Mełgiew, Krzesimów, Dominów, Janowice, Krępiec, Minkowice, Trzeszkowice, Trzeciaków i Żurawniki. Według danych demograficznych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, na terenie tej gminy mieszka łącznie około 10,1 tys. mieszkańców (stan na 31 grudnia 2021 r.).
Ta gmina w woj. lubelskim ustanowiła swój herb jako jedna z pierwszych w Polsce!
Niewiele osób wie, że gmina Mełgiew jest jedną z pierwszych w Polsce, która postanowiła ustanowić swój własny herb. Działo się to w 1993 r. Co zatem do dziś widnieje na tym szczególnym symbolu? Jego tarcza ma czerwony kolor, a znajdują się na niej dwa wspięte, białe lamparty, które rozdziela błękitna rzeka. Czworonogi mają na sobie złotą koroną; jeden umieszczony jest z lewej górnej strony herbu, a drugi z prawej, dolnej.
Atrakcje turystyczne w gminie Mełgiew. Lista miejsc, które warto zobaczyć
Mimo że gmina Mełgiew nie należy do najbardziej znanych miejsc w woj. lubelskim, to nie brakuje w niej punktów wartych zobaczenia. Za jedną z najważniejszych tutejszych atrakcji turystycznych uważany jest zespół kościoła parafialnego, który składa się ze starego, XVII-wiecznego kościoła (obecnie działa w nim licząca ponad 250 eksponatów Izba Pamiątek Regionalnych) wraz z dzwonnicą, a także powstałego w pierwszej dekadzie XX w. nowego neogotyckiego kościoła pw. św. Wita, bramy z kapliczką św. Jana Nepomucena oraz cmentarza parafialnego, a całość położona jest nad malowniczym stawem.
„Trzeba zaznaczyć, że Parafia pw. św. Wita w Mełgwi otrzymała w 2014 roku – jako pierwsza w Polsce – relikwie swojego patrona” – czytamy na oficjalnej stronie powiatu świdnickiego.
Chętnie uczęszczanym miejscem w tej miejscowości jest też położony nad stawem park wraz z amfiteatrem, w którym odbywają się lokalne wydarzenia kulturalne. Na terenie gminy Mełgiew warto zobaczyć również takie atrakcje turystyczne, jak:
- zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu z XVIII w. (dziś to siedziba Centrum Kultury Gminy Mełgiew),
- zespół pałacowo-parkowy w Krzesimowie z XIX w.,
- zespół pałacowo-parkowy w Krępcu,
- dworzec kolejowy w Minkowicach,
- pozostałości zespołu dworskiego w Janowicach,
- pomniki, np.: pomnik na kopcu (upamiętnia przejazd Tadeusza Kościuszki przez Mełgiew), pomnik z krzyżem ku czci pomordowanych przez Niemców w 1941 r. w Krępcu, czy znajdujący się w lesie Pomnik Wojownikom Niepodległości w Minkowicach.
Atrakcją Mełgwi jest też Gminne Obserwatorium Astronomiczne.
Zobacz także galerię: Tu w woj. lubelskim są cudowne źródełka!