Chałupa z Tarnogóry to jeden z zabytkowych drewnianych budynków, jakie można zobaczyć w Muzeum Wsi Lubelskiej. Budynek datowany jest na 1773 r. i tym samym jest najstarszym obiektem znajdującym się w sektorze Wyżyny Lubelskiej w skansenie. W niedzielę (19 listopada) w skansenie świętowano jej 250-lecie. W ramach „Święta zabytku” uczestnicy mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat historii tarnogórskiej chałupy, zwiedzić jej obejście oraz wnętrze, a także zobaczyć pokaz warsztatu szewskiego.
Chałupa z Tarnogóry. Czym wyróżnia się 250-letni zabytek?
Wnętrze Chałupy z Tarnogóry składa się z kilku niewielkiej wielkości izb. W głównej z nich można zobaczyć m.in. palenisko przy piecu, łóżka przykryte dość cienkimi, lnianymi poszewkami, a także dawną kołyskę, która niewiele ma wspólnego z dzisiejszym wyobrażeniem tego słowa. Na ścianach chałupy widnieje kilka świętych obrazów, np. z wizerunkiem Matki Boskiej, a nad drzwiami pokoi znajduje się niewielki krzyż. Choć budynek nie ma pokaźnych rozmiarów, to nie zabrakło w nim miejsca między innymi na komórkę, w której przechowywano różne zbiory.
250-lecie Chałupy w Tarnogóry w lubelskim skansenie
Podczas niedzielnych uroczystości, po zwiedzaniu wnętrza Chałupy z Tarnogóry, zwiedzający przenieśli się pod remizę z Wilkowa, gdzie mogli wysłuchać koncertu tarnogórskiej Strażackiej Orkiestry Dętej, a następnie w budynku ratusza posłuchać o jej historii (w przyszłym roku orkiestra ta będzie obchodzić 100-lecie swojego istnienia). W ramach „Święta zabytku” odbył się również wernisaż wystawy malarskiej pt. „Tarnogóra w akwareli współczesnej”, a osoby chętne mogły zobaczyć archiwalne zbiory Muzeum Wsi Lubelskiej, dotyczące 250-letniej chałupy oraz jej ostatnich właścicieli, czyli rodziny Orkiszewskich.
Zobaczcie zdjęcia!