Wyróżnienia Google’a są przyznawane po raz trzeci. W zeszłych latach doceniono najlepsze atrakcje turystyczne i parki i rezerwaty przyrody. Tegoroczna lista dotyczy zamków i pałaców – po jednym z każdego województwa. W przypadku lubelskiego statuetka powędrowała do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
– Tegoroczne Złote Pinezki trafiają do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach. Zamki i pałace są często odwiedzane i wysoko oceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google – to ich pozostawione opinie wpływają na to, które miejsca nagradzamy. Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom i pracowniczkom, opiekującym się Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Cieszymy się, że ich codzienna praca została doceniona, a o tym przepięknym, tchnącym historią miejscu, dowie się jeszcze więcej osób. Mamy nadzieję, że lista laureatów Złotych Pinezek 2023 stanie się dla wielu turystów szlakiem podróży, nie tylko w lecie – komentuje Elżbieta Różalska z Google Polska.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce uzyskało ocenę 4,7 i zgromadziło ponad 6 tysięcy opinii. To już drugie wyróżnienie dla zespołu pałacowego-parkowego, bo pierwszą Złotą Pinezkę zabytek otrzymał w 2020 roku, kiedy to wyłoniono laureatów w kategorii atrakcji turystycznych.
Muzeum mieści się w późnobarokowym pałacu, który jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę był siedzibą arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. W 1946 r. na terenie rezydencji powstało Państwowe Muzeum Narodowe w Kozłówce – pierwsze polskie muzeum na ziemiach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej. Budowla szczęśliwie przetrwała wojnę i zachowała wystrój z przełomu XIX i XX wieku, dzięki czemu turyści i turystki mogą podziwiać autentyczne wnętrza.
– Jesteśmy niezmiernie dumni, że już po raz drugi Muzeum Zamoyskich w Kozłowce zostaje wyróżnione Złotą Pinezką Google. Liczymy na to, że każdy kto odwiedzi Kozłówkę, zachwyci się tym miejscem, a niedawno otwarte, nowe przestrzenie dla turystów w budynkach oficyn, stajni i teatralni pozwolą spędzić tu wiele więcej wolnego czasu i doświadczyć wspaniałych doznań – mówi Jerzy Dębski, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce