Szpitale czekają na pieniądze. Lubelska placówka jeszcze bez przelewu z NFZ za nadwykonania

i

Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie Szpitale czekają na pieniądze. Lubelska placówka jeszcze bez przelewu z NFZ za nadwykonania

Zdrowie

Szpitale czekają na pieniądze. Lubelska placówka jeszcze bez przelewu z NFZ za nadwykonania

2024-09-30 12:03

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że do końca września mają zostać zapłacone wszystkie nadwykonania szpitali w nielimitowanych świadczeniach. W Lublinie jedną z placówek, które jeszcze nie otrzymały pieniędzy za II kwartał jest m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Narodowy Fundusz Zdrowia jest winny lubelskiemu szpitalowi 35 milionów złotych za nielimitowane świadczenia w II kwartale 2024 roku.

Szpital Wojewódzki Stefana Kardynała Wyszyńskiego w drugim półroczu wykonał świadczeń ponad limit o wartości 35 milionów złotych. Na chwilę obecną tych świadczeń nie mamy opłaconych i to jest zdumiewające, bo wymaga się od nas rentowności utrzymania szpitala na dodatnim wyniku finansowym czy zrównoważonym wyniku finansowym. Ja dam tylko jeden przykład. Każdej doby wykonujemy od 42 do 50 zabiegów operacyjnych. To jest ogromne obciążenie tego szpitala, który niestety kosztuje, bo wyroby medyczne, leki, praca personelu, utrzymanie pacjenta, to wszystko niestety kosztuje. W związku z tym mam nadzieję, że zapowiedź pani ministry na spotkaniu ze starostami będzie dotyczyło też szpitali wojewódzkich, że świadczenia za drugi kwartał zostaną opłacone, później to później, ale w ogóle w sposób pełny, nie tylko te nielimitowane - mówi Piotr Matej, dyrektor szpitala.

Eska Lublin i szpital w Świdniku pomagają powodzianom. Dary już wyruszyły w drogę!

Minister zdrowia Izabela Leszczyna po spotkaniu 26 września ze starostami i dyrektorami szpital powiatowych, zapowiedziała, że do końca miesiąca mają zostać zapłacone wszystkie nadwykonania szpitali w nielimitowanych świadczeniach. Minister zaznaczyła, że problemy z finansowaniem świadczeń są wynikiem braku pieniędzy w kasie Narodowego Fundusz Zdrowia. Według jej wyjaśnień, poprzedni rząd przeniósł zadania, które są warte 13 mld, z budżetu państwa na NFZ.

Mimo, że pieniądze jeszcze nie trafiły do lubelskiego szpitala to dyrektor, póki co nie planuje zmniejszania liczby przyjmowanych pacjentów lub przekładania zabiegów.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Rozpoczął się Festiwal Open City 2024 w Lublinie