To pierwszy tego typu remont placówki od 1964 roku, czyli od czasu jej powstania. - W ramach projektu ocieplono budynek główny oraz budynek Poradni Specjalistycznych, wymieniono okna, zmodernizowano system ogrzewania, docieplono dachy i stropy oraz zamontowano instalację fotowoltaiczną - wylicza Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4.
Efekty nie tylko są widoczne, ale i odczuwalne. - Panele już produkują energię, która nie musi być pobierana z sieci, co oczywiście rodzi oszczędności. Ponadto w ramach robót na najniższej kondygnacji budynku szpitala zamontowano oprawy led, które również pozwalają ograniczyć koszty związane z oświetleniem ciągów komunikacyjnych gmachu - dodaje Pospischil.
Pełne oszacowanie oszczędności będzie możliwe jednak dopiero po roku działania nowej instalacji. - Obecnie trwają regulacje i dostosowywanie automatyki instalacji w celu osiągnięcia optymalnych ustawień systemu, tak aby efekt obniżenia zużycia energii cieplnej był optymalny – wyjaśnia mgr inż. Rafał Grzeszczuk.
Prace prowadzone były od czerwca 2019 do września 2021 roku. Inwestycja pochłonęła 46 milionów złotych. Dofinansowanie unijne to ponad 21 milionów.