Spis treści
Szopki bożonarodzeniowe w lubelskich kościołach
Tradycja ustawiania szopek bożonarodzeniowych związana jest z postacią św. Franciszka z Asyżu. To właśnie on w XIII wieku zbudował ją po raz pierwszy w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, a zrobił to w w grocie w wiosce Greccio. Dziś obiekty te stanowią nieodłączny element zdobiący kościoły przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Choć w każdej świątyni przedstawienie momentu tuż po narodzinach Jezusa różni się sposobem wykonania, to w szopce zawsze znajdziemy postać leżącego w żłobie dzieciątka i czuwających nad nim Maryi i św. Józefa, a także pasterzy, aniołów oraz podobizny stajennych zwierząt, takich jak woły czy osły.
Na zobaczenie szopek w poszczególnych kościołach macie czas do 2 lutego, bo to właśnie tego dnia w kościele katolickim kończy się okres obchodów świąt Bożego Narodzenia. Katolicy obchodzą wówczas Święto Matki Bożej Gromnicznej.
W galerii zdjęć otwierającej ten artykuł możecie zobaczyć, jak prezentują się szopki bożonarodzeniowe m.in. w Archikatedrze Lubelskiej, kościele pobrygidkowskim czy parafii pw. Świętego Krzyża w Lublinie.
Żywa szopka w Lublinie 2024
Podobnie jak przed rokiem, tak i w 2024 roku przy parafii pw. Świętej Rodziny, znajdującej się przy ul. Jana Pawła II w Lublinie można podziwiać żywą szopkę bożonarodzeniową. W drewnianym budynku przy tym kościele poza figurami, które przedstawiają dzieciątko Jezus, Maryję, św. Józefa i pasterzy, znajduje się zagroda, w której znajdują się dwa kucyki, które cieszą się popularnością wśród odwiedzających!
Koniecznie zobaczcie zdjęcia w naszych galeriach!
Żywa szopka w Lublinie 2024:
Szopki bożonarodzeniowe w lubelskich kościołach oraz na deptaku w Lublinie 2024: