Szkoła, aby zakwalifikować się do programu, musi spełnić szereg kryteriów formalnych. Między innymi musi prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, posiadać klasy realizujące program z przedmiotów ścisłych: matematyka z informatyką lub matematyka z fizyką na poziomie rozszerzonym, czy uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat.
„CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika).
- Planujemy utworzenie 16 klas w całej Polsce. Szkół, które będą realizowały program będziemy szukać przede wszystkim w miejscowościach, które mają poniżej 100 tysięcy mieszkańców - mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Nauka w tych klasach umożliwi uczniom zdobycie wiedzy z zakresu współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem, zdobycie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. Będziemy także kładli duży nacisk na współpracę z jednostkami podległymi pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Teraz o udział w projekcie walczą szkoły, mają czas do końca maja. Potem o kwalifikację do programu będą ubiegali się uczniowie.
Na realizację programu MON zamierza przeznaczyć 5 mln 760 tys. złotych.