Wyznawcy judaizmu zaczęli świętować. Po zachodzi słońca rozpoczęła się Chanuka

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Chanuka

Święto Chanuki w Lublinie. Będzie można zjeść chanukowego pączka!

2023-12-14 11:43

Po skandalu w Sejmie z udziałem posła Grzegorza Brauna hasło „Chanuka” poszybowało w statystykach Google, bo ludzie chcieli dowiedzieć się więcej o tej żydowskiej tradycji. Mieszkańcy mieszkanki Lublina nie muszą googlać, bo mogą wybrać się na otwarte święto Chanuki i spałaszować chanukowego pączka.

Wydarzenie „Światła w ciemności. Adwent i Chanuka na KUL” jest organizowane po raz drugi.

– W trudnym czasie niepokojów, wojen i konfliktów bycie razem jest wyrazem nadziei i wiary w zwycięstwo światła nad ciemnością, co wydarzyło się w chrześcijańskiej tajemnicy Wcielenia w Bożym Narodzeniu oraz cudzie związanym z wyzwoleniem Świątyni Jerozolimskiej wspominanym podczas żydowskiej Chanuki – pisze uczelnia.

Na świętowanie zaprasza w czwartek 14 grudnia o godz. 18 przed wejście do Collegium Norwidianum w kampusie głównym KUL przy Alejach Racławickich 14. Podczas spotkania wygłoszone zostaną dwa komentarze – katolicki i żydowski, na temat symboliki światła w chrześcijaństwie i judaizmie. Następnie na świeczniku chanukowym i na wieńcu adwentowym zostaną zapalone świece. Wydarzeniu będzie towarzyszył poczęstunek tradycyjnymi chanukowymi pączkami.

W wydarzeniu wezmą udział między innymi biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło, rabin Icchak Rapoport z Warszawy, kantor Symcha Keller wraz z zespołem, o. Paweł Gołaszewski SJ z Duszpasterstwa Akademickiego KUL.

Pączki chanukowe - co to takiego?

W Izraelu to największy chanukowy smakołyk nazywany sufganija. Najczęściej są nadziewane konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypane cukrem pudrem, choć w ostatnich latach popularność zdobyło np. nadzienie budyniowe.

Zobacz zdjęcia: Trwa montaż szopki bożonarodzeniowej w centrum Lublina

Skandal z udziałem Grzegorza Brauna