Bal studniówkowy maturzystów z Liceum Sztuk Plastycznych
Tegoroczni maturzyści kilka minut po godzinie 18 wyszli na parkiet w murach liceum, które za kilka miesięcy opuszczą po pięciu latach nauki.
- Tradycji stało się zadość. Kolejny raz ten bal na sto dni przed maturą odbywa się w szkole. Bardzo dziękuję klasom maturalnym, że zdecydowały się by tę tradycję zachować – przyznał na początku swojego przemówienia dyrektor szkoły Krzysztof Dąbek.
Dyrektor Dąbek przyznał, że ostatnie pięć lat nauki były bardzo trudne dla wszystkich.
- 2020 rok był rokiem pandemii, mieliśmy także wiele innych problemów, która nas dotykały. Ale razem tworzymy wspólnotę, społeczność.
Bal maturalny uczniów z „Plastyka” został zatytułowany „Na dnie morza”. - Na dnie morza znajdują się skarby, które właśnie zatańczyły poloneza – przyznał dyrektor w trakcie swojego przemówienia.
Przedwojenna historia szkoły
W 1927 roku swoją działalność w Lublinie rozpoczęła filia krakowskiej Wolnej Szkoły Rysunku i Malarstwa Ludwikę Mehofferową, która była właścicielką i dyrektorem szkoły w pierwszych latach jej istnieniach.
- Z wyjątkiem trzech lat okupacji, prywatna szkoła istniała do roku 1947, kiedy w wyniku upaństwowienia przejęta została przez Organizację Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego i stała się od 1949 roku Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych – czytamy na stronie szkoły.
Od 2002 roku placówka funkcjonowała jako Zespół Szkół Plastycznych. Osiem lat później w nazwie pojawił się jej patron Cyprian Kamil Norwid. W 2019 roku Liceum Plastyczne przekształcono w szkołę 5-letnią. Do końca sierpnia 2022 roku w placówce funkcjonowały dwie szkoły: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida.
Od 1 września 2022 roku funkcjonuje jedna szkoła, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie przy ulicy Muzycznej.
- Uczniowie od wielu lat są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich przeglądów, plenerów i konkursów artystycznych, stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystami artystycznych programów marszałka województwa lubelskiego i prezydenta miasta Lublin. Poziom kształcenia artystycznego potwierdza wysokie miejsce PLSP w zestawieniach najwyżej ocenianych szkół w Makroregionalnych i Ogólnopolskich przeglądach rysunku, malarstwa, rzeźby i zdobywane przez uczniów przedmaturalnych klas indeksy na wyższe uczelnie artystyczne - czytamy na stronie szkoły.