Studenci

i

Autor: Unsplash

Studenci i studentki będą śpiewać i chillować, a zapłacą za to lubelskie uczelnie. To wyniki projektu

2023-01-11 9:51

100 tys. zł - tyle łącznie dostaną studenci i studentki, którzy zrealizują zwycięskie projekty. Kasę na to dadzą cztery szkoły wyższe w Lublinie. Nie zabraknie śpiewów i dobrego jedzenia.

Akademicki Budżet Partycypacyjny to pierwsza taka przygoda w historii lubelskich uczelni. Związek Uczelni Lubelskich (wchodzą w niego: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Politechnika Lubelska) ogłosił nabór projektów i dał po 25 tys. zł od członka, a reszta już leżała w rękach społeczności akademickiej. To ona wymyślała projekty, zgłaszała je, a w końcu - wybierała najlepsze.

A wybierać było z czego. Na biurka rektorów wpłynęło 27 projektów. Po ocenie merytorycznej i formalnej odpadło 10 z nich. Do kolejnego etapu nie zakwalifikowały się m.in. "Różowa skrzyneczka - wsparcie dla osób niezamożnych, dbamy o zdrowie i komfort", "Autobusem na uczelnię - loteria biletów okresowych", "Kurs pierwszej pomocy" i "Kącik relaksu w otoczeniu natury".

Karty do urn można było wrzucać z głosem na któryś z 17 pozostałych projektów. Nie zabrakło propozycji zorganizowania międzynarodowych targów edukacyjnych, międzyuczelnianego turnieju sportowego, opracowania we współpracy z MPK i ZTM połączeń między czterema uczelniami, a nawet lokalnej odsłony TEDx-u, który miałby nosić nazwę TEDzZULubelskich.

W wyborach wzięło udział prawie 2 tys. osób.

- To pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie w społeczności akademickiej i ostatecznie udowadnia, że wszyscy czujemy się odpowiedzialni za życie na naszych uczelniach. Wszystkie zgłoszone projekty są bardzo ciekawe. Podziw budzi zaangażowanie, kreatywność i oddolna inicjatywa naszej akademickiej społeczności. Nie mogę doczekać się drugiej edycji konkursu! - stwierdził prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, który w tym roku przewodzi obradom ZUL-u.

Wyłonionych zostało 5 projektów. Najwięcej punktów (35) zdobył koncert "Oczarowani Wodeckim". Studenci i studentki we współpracy z Orkiestrą Utalentowanych Muzycznie Córek i Synów przygotują koncert piosenek Zbigniewa Wodeckiego. Ma się odbyć w maju albo czerwcu w Chatce Żaka.

Drugie miejsce (29 punktów) zajął projekt przyrodniczy "Zalew Zemborzycki i rzeka Bystrzyca pod lupą - jakie zagrożenia skrywają? Czas je poznać". Uczestnicy i uczestniczki poszukiwania będą prowadzić w zakresie obecności w wodzie leków, pestycydów, metali ciężkich i cyjanotoksyn.

Ostatnie miejsce na podium (28) zajął "Piknik akademicki 2023". Impreza ma się odbyć w czerwcu w Ogrodzie Botanicznym UMCS, a zaproszeni są wszyscy uczący się albo pracujący na uczelniach wchodzących w skład ZUL. Nie zabraknie cateringu, nagłośnienia, animacji dla dzieci i toalet turystycznych.

Chillu będzie jednak więcej, a to za sprawą czwartego zakwalifikowanego projektu (27 głosów) pn. "Mini strefy chilloutu dla społeczności akademickiej". Na każdej z czterech uczelni mają zostać stworzone strefy relaksu z pufami, krzesłami, stolikami i zerowastowymi meblami z palet.

Grono projektów do zrealizowania zamyka akcja medyczna "Badania przesiewowe krótkowzroczności wśród studentów lubelskich uczelni" (22 punkty). Sprawdzona zostanie ostrość wzroku za pomocą przenośnych tablkic Snellena. Otrzymane wyniki posłużą do napisania pracy naukowej.