Straż Miejska

i

Autor: Straż Miejska Miasta Krakowa

tylko u nas

Straż miejska w Lublinie kontroluje piece w domach. Ile wystawiła mandatów?

2025-01-17 21:28

W ramach uchwały antysmogowej na terenie Lublina od początku 2025 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 50 kontroli. Wystawiono cztery mandaty. - Prowadzimy kontrole pieców, przetwarzania termicznego i gospodarki nieczystościami oraz odpadami – wyjaśnia w rozmowie z Eska.pl rzecznik prasowy straży miejskiej w Lublinie Robert Gogola.

Spis treści

  1. Kontrole w domach jednorodzinnych w Lublinie
  2. Program "Czyste Powietrze"
  3. Zwrot dotacji z programu "Czyste Powietrze"?

Kontrole w domach jednorodzinnych w Lublinie

Funkcjonariusze straży miejskiej w Lublinie przeprowadzają kontrole w domkach jednorodzinnych. - Prowadzimy kontrole pieców, przetwarzania termicznego i gospodarki nieczystościami oraz odpadami – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik prasowy straży miejskiej w Lublinie.

Od początku roku (stan na 10 stycznia 2025) straż miejska, wspólnie z wydziałem ochrony środowiska, przeprowadziła 50 kontroli na terenie miasta. W tym okresie nałożono cztery mandaty za piec pozaklasowy. - Nie stwierdziliśmy przypadków spalania odpadów w piecach – precyzuje Robert Gogola. I dodaje: - W trakcie takich kontroli sprawdzamy wszystko. Co jest spalane w piecu, jakiej jest klasy, czy spełnia wymogi uchwały antysmogowej.

Kontrole będą prowadzone także w kolejnych miesiącach.

Program "Czyste Powietrze"

Aby uniknąć kar, należy spełniać warunki zapisane w uchwale antysmogowej. Na zakup nowoczesnego kotła można uzyskać dofinansowanie.

Program "Czyste Powietrze" zakłada m.in. wymianę głównego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł, modernizację instalacji grzewczej i ocieplenie budynku. Ile można otrzymać dofinansowania w ramach termomodernizacji? Nawet do 135 tys. zł.

Kto może otrzymać takie wsparcie? Osoby fizyczne, których dochód roczny nie przekracza kwoty 135 tys. zł, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą – czytamy na oficjalnej stronie programu "Czyste Powietrze".

Zwrot dotacji z programu "Czyste Powietrze"?

W przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, że program został zawieszony oraz że trzeba będzie zwracać pieniądze z dotacji za pięć lat wstecz. Czy mieszkańcy, którzy skorzystali z tego programu w ostatnich pięciu latach powinni się obawiać? W tej sprawie skontaktowaliśmy się z rzecznikiem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Lublinie.

- Program przechodzi reformę. Do końca marca powinniśmy być gotowi, by ten program po nowemu wystartował. Chodzi o wyeliminowanie wielu nadużyć, które miały miejsce w tym programie – przyznał Łukasz Chomicki z WFOŚiGW. - Mieszkańcy nie mają się czego obawiać. Wszystkie wnioski, które zostały zgłoszone do momentu wstrzymania naboru na pewno będą rozpatrzone - wyjaśnił.

A co ze zwrotem środków? - Realizacja przedsięwzięcia niezgodnie z umową, m.in. brak likwidacji źródeł ciepła lub zaniżanie dochodów, prowadzi do wypowiedzenia umowy i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Przy innych nieprawidłowościach możliwe jest zmniejszenie dotacji – podsumowuje Łukasz Chomicki.

Dworzec Lublin po roku od otwarcia, zdjęcia:

Dworzec Lublin świętował pierwsze urodziny