Ceny rachunki

i

Autor: Pexels / fot. Mikhail Nilov

Stawki za prąd wyższe o ponad 300%? Wystarczy spojrzeć na rachunki z 2021

2022-07-11 10:11

Jeśli porównacie rachunki i stawki z zeszłego roku z tymi, która obowiązują obecnie to czeka was szok. W styczniu 2021 roku ceny prądu dla gospodarstwa domowego w ofercie PGNiG wynosiły 0,34 zł/kWh netto, plus opłata handlowa w wysokości 4,88 zł/m-c netto. Ile wynoszą obecnie te stawki i czy każdy dostawca energii podniesie ceny? Zapraszamy do artykułu.

Podwyżki cen prądu w 2022

Portal wysokienapiecie.pl przedstawił zestawienie cen prądu od PGNIG. Według zebranych danych ceny prądu dla gospodarstw domowych w ofercie PGNiG wzrosły z 0,42 zł/kWh na początku 2021 roku do 1,70 zł/kWh w lipcu tego roku. Jest to prawie czterokrotny wzrost stawki za prąd. Na rachunkach znajduje się również opłata handlowa – która w tym okresie wzrosła z 6 do 35 zł miesięcznie. Niestety takie wzrosty cen nie dotyczą jedynie tej spółki, podobne podwyżki już wprowadzają lub planują inni dostawcy energii, którzy sprzedają prąd do milionów gospodarstw domowych.

Szacuje się, że przedłużenie tarczy antyinflacyjnej przytrzyma nieco wzrosty cen prądu, nie oznacza to jednak że będzie o wiele taniej. Przy utrzymanej tarczy antyinflacyjnej klienci PGNiG będą mogli liczyć na stawki brutto w wysokości 1,46 zł/kWh za prąd i niespełna 30 zł miesięcznie opłaty handlowej, jednak po jej likwidacji wynosić one będą już 1,70 zł/kWh i 34,99 zł miesięcznie.Jak podaje portal „Gospodarstwa domowe, którym kończy się umowa terminowa z PGNiG nie muszą jednak korzystać z tej oferty, mogą wrócić do swojego sprzedawcy z urzędu (PGE, Tauron, Enea lub Energa), gdzie nie ma opłaty handlowej, a stawki za prąd wynoszą dziś 0,42 zł/kWh brutto. Jednak najdalej w styczniu 2023 roku, o ile rząd nie sięgnie ponownie po „zamrożenie” cen, te stawki także znacznie wzrosną."

  • Czym są spowodowane tak wysokie stawki za prąd i czy są one uzasadnione?

W czerwcu na Towarowej Giełdzie Energii hurtowe ceny energii elektrycznej wzrosły do 0,88 zł/kWh w podstawie. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie odbiorców, certyfikaty wspierające odnawialne źródła energii i ewentualny powrót akcyzy stawki tego dostawcy wydają się uzasadnione, pytanie tylko czy aż tak bardzo. Tak jak wspomnieliśmy PGNiG nie jest jedyną spółką, która już bardzo podwyższyła ceny w ofertach dla nowych klientów lub tych, którym kończą się umowy terminowe. Podobne działania planują także inni sprzedawcy energii. Stawki na giełdzie są o wiele wyższe już teraz także inni dostawcy proponują wzrost stawek za energię i opłat handlowych, aby pokryć nimi rosnące koszty zakupu energii. Najprawdopodobniej podwyżki zaobserwujemy, odnotowując znaczny wzrost opłat handlowych na rachunkach. Warto pamiętać, że na końcowy rachunek składa się nie tylko sama cena zakupu energii elektrycznej. Do tego dochodzi też opłata dystrybucyjna wraz z innymi mechanizmami wsparcia, takimi jak opłata OZE, czy opłata mocowa.

Express Biedrzyckiej - Kazimierz Krupa: Rząd jeszcze w ogóle nie włączył się w walkę z inflacją