Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie Umarłych Statutów. Misją grupy jest obrona praw uczniów i uczennic. Głównie działają w niej osoby studiujące prawo, ale nie brakuje też radcy prawnego.
Palmę zwycięstwa w zeszłym roku otrzymało Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Wygrał zapis: "Ucznia obowiązuje w Szkole i poza nią bezwzględny zakaz: [...] podejmowania aktywności seksualnej, polegającej na: odbyciu stosunku seksualnego, udziału w imprezach o charakterze erotycznym oraz pozowania do filmów i zdjęć pornograficznych, publicznym podejmowaniu zachowań o zabarwieniu seksualnym".
Rok 2022 Stowarzyszenie zakończyło ośmioma fragmentami statutu nominowanymi do konkursu. Jest wśród nich Szkoła Podstawowa nr 50 przy ul. Roztocze.
Jeżeli w danym dniu na lekcji religii jest zorganizowane zastępstwo z nauczycielem innego przedmiotu, który realizuje na tym zastępstwie podstawę programową z przedmiotu innego niż religia, uczeń posiadający zwolnienie z religii ma obowiązek uczestniczyć w tych zajęciach - tak brzmi nominowana regulacja.
Już zniknęła ze statutu, co stało się po interwencji Stowarzyszenia w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Zapisze się jednak w pamięci poprzez rywalizację o niechlubny tytuł.
- W tym przypadku kuriozalne jest już samo sformułowanie "zwolnienia z religii". Religia jest przedmiotem nieobowiązkowym, na który - jeśli rodzice mają życzenie - mogą ucznia co najwyżej zapisać. Zwrot ten powinien brzmieć "nieuczestniczące w zajęciach". Jednocześnie ani rodzic, ani dziecko nie mogą przewidzieć zdarzeń jak zastępstwo i być gotowym na lekcję z innego przedmiotu. (…) Nie można wymagać od ucznia, który nie uczęszcza na lekcje religii lub etyki, by stale weryfikował, czy poza jego planem zajęć (tj. w czasie wolnym!) nie wpisano czasem zastępstwa, na którym szkoła wymaga jego obecność - argumentuje Stowarzyszenie w opisie nominacji.
Z SP nr 50 nie udało nam się skontaktować. W ćwierćfinale lubelska placówka znalazła się z Katolickim [publicznym] Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Tam wytknięto, że "na postępowanie rekrutacyjne składają się [...] opinie proboszcza [...]".
Głosowanie na Statutowy Absurd Roku 2022 zakończy się 20 stycznia. Powalczyć o zwycięstwo lubelskiej placówki będzie można od czwartku na facebookowym profilu organizacji.