TURYSTYKA

Stary Gaj. Najpiękniejszy las w tej części woj. lubelskiego? Mieszkańcy Lublina zdecydowanie polecają to miejsce! Zdjęcia

2024-09-25 12:46

Znajdujący się w południowo-zachodnich krańcach Lublina Stary Gaj przez wielu nazywany jest „zielonymi płucami” miasta. I trudno się nie zgodzić z taką opinią. Dla wielu mieszkańców miasta to idealne miejsce by odpocząć od miejskiego zgiełku!

Spis treści

  1. Stary Gaj – miejsce aktywnego wypoczynku
  2. Jakie są atuty Starego Gaju?
  3. Historyczne ślady w lubelskim lesie

Stary Gaj – miejsce aktywnego wypoczynku

To drugi co do wielkości kompleks leśny znajdujący się na terenie Lublina o łącznej powierzchni ponad 460 hektarów. Co warto podkreślić, w Starym Gaju znajduje się m.in. rezerwat przyrody Stasin, chroniący naturalne stanowisko brzozy czarnej w liczebności ponad 90 okazów.

Nie dziwi zatem fakt, iż mieszkańcy Lublina i okolic chętnie go odwiedzają. Potwierdzeniem owych słów są opinie, których nie trudno znaleźć w czeluściach internetu.

  • „Super miejsce, świeże powietrze oraz równe i szerokie ścieżki. Polecam na odpoczynek i oderwanie się od szarej rzeczywistości, zwłaszcza podczas upałów. Panujący tam mikroklimat sprawi że poczujesz się jak w stuprocentowo naturalnej klimatyzacji”
  • „Jesień w lesie ma swój urok. Pogoda dopisuje wiec dużo osób korzysta , biegacze, rowerzyści, spacerowicze. Polecam”
  • „Fajne miejsce by się wyciszyć i oderwać od miejskiego hałasu. Dobre zarówno na spacer jak i jazdę na rowerze”

To tylko niektóre opinie okolicznych mieszkańców.

Śmierć w Gorcach. Mężczyzna został użądlony przez osę.

JESIENNA ODSŁONA STAREGO GAJU!

Jakie są atuty Starego Gaju?

Jedną z kluczowych zalet owego kompleksu leśnego jest ukształtowanie terenu. - Jej poznanie i doświadczenie ułatwiają liczne trakty i dukty leśne, doskonałe zarówno na rodzinny spacer, jak i jogging. Zimą zamieniają się one w trasy narciarstwa biegowego, gdzie często można skorzystać z torów, wypracowanych wcześniej przez coraz liczniejszych amatorów tej dyscypliny – czytamy na stronie internetowej www.lublintravel.pl.

Ale Stary Gaj ma o wiele więcej do zaoferowania w trakcie wszystkich pór roku. Jak się okazuje, pewna część szlaków rowerowych gminy Konopnica przebiega właśnie przez obszar owego lasu.

- Punktem startu tras jest południowo-zachodni „narożnik” Rezerwatu przyrody Stasin. Ustawiony tam drogowskaz wskazuje drogę w dwóch kierunkach. Pierwsza możliwość to wycieczka skrajem lasu do Stasina, potem przez wieś do Motycza. Druga opcja umożliwia zagłębienie się traktem w las, gdzie po kilkuset metrach znaki kierują na południe ku Zemborzycom Podleśnym, następnie zaś nad Zalew Zemborzycki do ul. Cienistej, a dalej nawet do Niedrzwicy Dużej – informuje portal.

Historyczne ślady w lubelskim lesie

Jak się okazuje w Starym Gaju swoją wiedzę mogą poszerzyć miłośnicy historii. W lesie możemy odnaleźć liczne ziemianki partyzanckie. Co warto podkreślić, przy jednym z głównym traktów zachowała się mogiła z czasów II wojny światowej.

- Na spacer, na rower, na przebieżkę i narty, ognisko i grzyby, a wszystko to w otulinie lokalnej historii, świeżego powietrza i chronionej przyrody – w Starym Gaju każdy znajdzie coś dla siebie – zachęcają pracownicy portalu lublin.travel.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ I ZAGŁOSUJ W NASZEJ SONDZIE!

Sonda
Jak oceniasz Stary Gaj w skali od 1 do 10?

Jesienno-muzyczny QUIZ! Kto tak pięknie śpiewał o złotej porze roku? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
„Pamiętasz była jesień”. Kto śpiewał ten utwór?