Warsztaty organizuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka. W czasie ich trwania będą odbywać się grupowe śpiewy dawnych pieśni pochodzących z Polesia, Roztocza i okolic Chełma. Jak zapewniają osoby organizatorskie, utwory zostały przekazane przez najstarsze wiejskie śpiewaczki i wygrzebane w archiwach. Spodziewać się można pieśni weselnych, miłosnych, kolęd, kołysanek, do śpiewania za stołem, przy pracy, w kościele, na pogrzebie, i charakterystyczne dla poszczególnych pór roku.
– Tradycyjny śpiew to przygoda i odkrywanie zupełnie nowych terytoriów: siła i piękno współbrzmienia, głos mocny, taki jaki potrzebny był do śpiewania i mówienia na szerokich przestrzeniach. Stare lubelskie pieśni zaskakują bogatymi melodiami, są bardzo emocjonalne, w banalnych na pozór tekstach kryje się wiele tajemnic i symboli – mówi Towarzystwo.
Zajęcia będą odbywać się od kwietnia do czerwca. Poprowadzi je Agnieszka Szokaluk, uczennica wybitnych wiejskich śpiewaczek, badaczka tradycji muzycznych Lubelszczyzny, doświadczona trenerka, która śpiewem tradycyjnym zajmuje się od niemal ćwierć wieku.
Udział w warsztatach jest płatny – w karnecie miesięcznym 45 zł za spotkanie (2h), a bez 55 zł. Zapisać się można, pisząc maila na adres: [email protected].