Słowa „Ojcze nasz” mogą być problematyczne. Kościół chce większej neutralności

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

religia

Słowa „Ojcze nasz” mogą być problematyczne. Kościół chce większej neutralności

2023-07-08 12:16

Arcybiskup Yorku Stephen Cottrell — drugi najwyższy rangą duchowny Kościoła Anglii — zasugerował w piątek, że pierwsze słowa Modlitwy Pańskiej, „Ojcze nasz”, mogą być „problematyczne” dla niektórych osób.

- Wiem, że słowo „ojciec” jest problematyczne dla tych, których doświadczenia z ziemskimi ojcami były destrukcyjne i przemocowe, a także dla wszystkich z nas, którzy zbyt mocno zmagali się z opresyjnym patriarchalnym uściskiem w życiu - powiedział Cottrell w przemówieniu otwierającym odbywający się w Yorku Synod Generalny Kościoła Anglii.

Komentarz ten był krótką uwagą w przemówieniu skupiającym się na potrzebie jedności Kościoła Anglii, który od lat jest mocno podzielony w kwestiach seksualności, tożsamości i równości. Jednak reakcje na słowa Cottrella wskazują, że te słowa spowodują jeszcze większe podziały.

Po jego przemówieniu kanonik dr Chris Sugden, przewodniczący konserwatywnej grupy Anglican Mainstream, zwrócił uwagę, że w Biblii Jezus wezwał ludzi do modlitwy do „naszego Ojca”.

- Czy arcybiskup Yorku mówi, że Jezus się mylił, lub że Jezus nie był duszpastersko świadomy? Wydaje się, że jest to znamienne dla podejścia niektórych przywódców kościelnych, że czerpią wskazówki z kultury, a nie z Pisma Świętego - powiedział.

Białystok, 28 października. Modlitwa i obrona kościoła farnego przed profanacją. Kilka ulic dalej odbył się Czarny Spacer.

Christina Rees, która prowadziła kampanię na rzecz kobiet-biskupów, powiedziała, że Cottrell poruszył kwestię, która "jest naprawdę żywą kwestią dla chrześcijan i to od wielu lat".

- Najważniejsze pytanie brzmi: czy naprawdę wierzymy, że Bóg uważa, iż mężczyźni noszą Jego obraz pełniej i dokładniej niż kobiety? Odpowiedź brzmi: absolutnie nie - przekonywała.

W lutym Kościół Anglii oświadczył, że rozważy, czy przestać odnosić się do Boga jako „On”, co było reakcją na wezwania niektórych księży, którzy poprosili o pozwolenie na używanie terminów neutralnych pod względem płci.

Zobacz także: Remont Pałacu Potockich utknął przez spór. Kto dokończy remont zabytku?