Spis treści
Kradzież i zwrot ikony z XIX wieku
Majowa niedziela, 2016 rok. Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) odwiedzają turyści. Dochodzi do kradzieży ikony, dla muzeum bezcennej. Przedstawiała wizerunek św. Michała Archanioła. Jak przyznaje dyrektor muzeum Rafał Izbicki, w tamtym czasie muzeum było zabezpieczone, ale tylko monitoringiem zewnętrznym.
- Ikona znajdowała się na ścianie. Była zabezpieczona. Ale jak się okazuje, niewystarczająco – mówi w rozmowie Eska.pl, dyrektor bialskiego muzeum. Jak dodaje, system przez te lata się zmienił, wprowadzone dodatkowe systemy zabezpieczenia.
Niespodziewanie, w 2021 roku, ikona została anonimowo odesłana w paczce. Ale dopiero teraz muzeum mogło poinformować o jej odnalezieniu.
- Do kradzieży zabytkowej ikony doszło w maju 2016 roku. Jej wartość oceniono na kwotę 5 tys. zł – relacjonuje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej policji. I dodaje: - Prowadziliśmy dochodzenie, wykonaliśmy szereg czynności procesowych jak i operacyjnych. Ostatecznie nie ustalono sprawcy kradzieży. Postępowanie zostało w tej sprawie umorzone, nie oznacza to jednak, że bialscy policjanci nie będą zajmować się tą sprawą – dodaje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.
Ikona z wizerunkiem św. Michała Archanioła
Jak przyznaje dyrektor bialskiego muzeum, trudno jest dokładnie wycenić ikonę. Ikona pochodzi z około XIX wieku, z dawnych terenów Rosji. Przedstawia wizerunek św. Michała Archanioła, patrona miasta Biała Podlaska.
- Cieszymy się, bez cienia wątpliwości, że ta ikona wróciła do nas. Ale ta sprawa pozostaje w ciągłym zainteresowaniu operacyjnym policji. Jednakże już możemy tą ikoną dysponować – przyznaje Rafał Izbicki.
O jakie dysponowanie chodzi? M.in. o przegląd konserwatorski, ponieważ ikona przez kilka lat była poza murami muzeum w Białej Podlaskiej. Jak dodaje dyrektor, zapewne będzie ona poddana konserwacji.
- Wróciła do nas w miarę przyzwoitym stanie. Nieco pogorszonym, ale jednak jest to wielka radość dla społeczności muzeum – mówi.
Udało nam się ustalić, że ikona nie jest jeszcze dostępna dla odwiedzających. Kiedy będzie można ją zobaczyć? Jak przyznaje w rozmowie z portalem Eska.pl dyrektor muzeum, za wcześnie, by o tym mówić.
Do czasu pojawienia się ikony, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej oferuje blisko 1,7 tys. obiektów. Jeśli chodzi o wystawy stałe, to jest to liczba 450.
- Są to ikony wybrane, przygotowane, po konserwacji. Prezentowane są w trzech różnych salach, do których serdecznie zapraszam – puentuje dyrektor.
ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy Starbucks w Lublinie otwarty! Jak lokal wygląda w środku?