turystyka

Skarby UNESCO w woj. lubelskim. To ważne turystyczne miejsca w regionie!

2025-01-17 15:02

Województwo lubelskie, położone w wschodniej części Polski, to region o bogatej historii i tradycjach. To miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, bo jest bogate w różnego rodzaju atrakcje turystyczne, które zadowolą tych najbardziej wymagających! Kilka wyjątkowych miejsc w województwie lubelskim zostało wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO! Co warto zobaczyć?

Spis treści

  1. Lista UNESCO w woj. lubelskim
  2. Zamość – „Padwy Północy”
  3. Roztocze – „polska Toskania”
  4. Polesie

Lista UNESCO w woj. lubelskim

Ziemie malowniczo położone między Wisłą a Bugiem, na styku świata Wschodu i Zachodu, zapraszają do unikalnej podróży po wielu kulturach. Najliczniejszą grupą zabytków regionu są obiekty sakralne, prezentujące wszystkie główne nurty stylowe. Większość z nich skupiona jest we wschodnich powiatach o wielokulturowych tradycjach, gdzie w jednej miejscowości znajdują się nawet trzy świątynie różnych wyznań.

UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, stworzyła kilka list mających na celu ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego o szczególnym znaczeniu dla ludzkości. Najbardziej znana z nich to Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO, która obejmuje miejsca uznane za wyjątkowe z punktu widzenia historii, sztuki, przyrody lub nauki. W takim prestiżowym wykazie pojawiły się także pozycje z woj. lubelskiego. To ważne turystyczne miejsca, które trzeba zobaczyć choć raz w swoim życiu.

Potrącenie kobiety z dzieckiem w Zamościu. Kierowca ukarany mandatem

Zamość – „Padwy Północy”

W Polsce jest aż 17 obiektów na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO! Jednak najważniejszą pozycją z punktu widzenia mieszkańca woj. lubelskiego jest ta, która znajduje się w regionie.

Mowa tu oczywiście o Zamościu, który jest nazywany „perły renesansu”  czy „Padwą Północy”. Uważane jest za miasto idealne, które zostało założone w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego, a zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny. Zamość na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił ponad 30 lat temu, czyli w 1992 roku i od tego czas jest celem turystycznych podróży w woj. lubelskim.

Z Lublina do Zamościa dojedziecie w zaledwie dwie godziny, więc to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z całą rodziną!

Oto najważniejsze zabytki, których nie możecie ominąć, gdy będziecie w tym słynnym mieście w woj. lubelskim:

  • Rynek Wielki i ratusz -  to centralny punkt Zamościa, otoczony renesansowymi kamienicami, słynie z unikalnej architektury;
  • Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła - wzniesiona w latach 1587–1598, jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych Zamościa;
  • Arsenał Zamojski - zabytkowy budynek, będący częścią systemu obronnego miasta;
  • Akademia Zamojska - założona przez Jana Zamoyskiego w 1594 roku, była jedną z pierwszych uczelni wyższych w Polsce;
  • Fortyfikacje miejskie - jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów miasta-twierdzy w Europie.

Roztocze – „polska Toskania”

Roztocze nie jest niestety częścią tej oficjalnej listy UNESCO. Jednakże, w 2019 roku wpisano je do międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery w ramach Programu „Man and Biosphere” UNESCO jako Transgraniczny Rezerwat Biosfery "Roztocze", obejmujący swoim zasięgiem również część powiatów żółkiewskiego, jaworowskiego i lwowskiego na Ukrainie.

Oznacza to, że najważniejsze Najcenniejsze fragmenty polskiej części Roztocza objęto ochroną, tworząc Roztoczański Park Narodowy, który zachwyca różnorodnością przyrodniczą i atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu.

To idealne miejsce na rodzinną wycieczkę w woj. lubelskim. Weekend na Roztoczu to też świetny pomysł dla osób, które zastanawiają się, co robić w ferie! Można wynająć tu domek i cieszyć się naturą.

Co jednak warto zobaczyć, gdy jest się już na Roztoczu w woj. lubelskim?

Oto lista:

  • Szumy nad Tanwią - jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Roztocza. Obowiązkowy punkt wycieczki na Roztocze!
  • Zwierzyniec – „Perła Roztocza” - Urokliwe miasteczko pełne atrakcji, takich jak Kościół na Wyspie, otoczony wodami stawów Echo, oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego.
  • Kamieniołomy w Józefowie.

Polesie

Rangę obszaru podkreśla uznanie go w 2002 r. za Rezerwat Biosfery UNESCO, a także dołączenie go w 2005 r. do listy mokradeł chronionych w ramach Konwencji Ramsar. To naprawdę wyjątkowe miejsce, które jest obowiązkowe dla osób, które chcą się cieszyć bliskością natury i długimi pieszymi wędrówkami z całą rodziną.

Będący jego częścią Poleski Park Narodowy to wyjątkowe, przepełnione ciszą i dźwiękami natury miejsce. O niezwykłości obszaru świadczy możliwość poznania wielu będących pod ochroną gatunków roślin i zwierząt, m.in. cietrzewia, bociana czarnego, wilka, gronostaja i będącego wizytówką Parku, żółwia błotnego.

Jest tutaj wiele ścieżek edukacyjnych, dzięki, którym będziecie mogli cieszyć się pięknymi widokami, a także zdobywać wiedzę. To miejsce jest dobre na każdą porę roku! Ten teren idealnie też sprawdzi się rodzinne wyjazdy na ferie!

Zobacz także: Kamień nieszczęścia w Lublinie. Ostrzega przed nim unikalny znak