Spis treści
- Lublin – Miasto Inspiracji
- Stare Miasto
- Plac po Farze
- Wieża Trynitarska
- Centrum Spotkania Kultur
- Wąwóz przy „Globusie”
Lublin – Miasto Inspiracji
Stolica woj. lubelskiego od lat jest częstym wyborem na letnią – i nie tylko – wycieczkę. Dlaczego? Chociażby z powodu swojej siedmiowiekowej historii.
- Doświadczanie miasta warto rozpocząć od spaceru po Starym Mieście i podążać szlakiem historycznego bogactwa, wielokulturowych korzeni, a także wciąż żywych tradycji okresu jagiellońskiego i diaspory żydowskiej – czytamy na stronie urzędu miasta.
Do najważniejszych atrakcji należy:
- Muzeum Wsi Lubelskiej
- Zamek Lubelski
- Wieża Trynitarska
- Stare Miasto
Obowiązkiem każdego turysty jest oczywiście „cyknięcie” pamiątkowej fotki. Pytanie tylko, gdzie? W Lublinie takich miejsc nie brakuje. Zatem, gdzie warto wybrać się z aparatem by uchwycić piękno stolicy Lubelszczyzny?
Stare Miasto
- Tak ładnie położonym Starym Miastem może poszczycić się niewiele miast w Polsce. Jednak to w Lublinie średniowieczny układ urbanistyczny oraz bogactwo zdobień wiekowych kamienic zachwycają turystów swoją autentycznością – informuje miasto.
Trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Podróż po meandrach Starego Miasta to prawdziwy raj dla fotografów, którzy w swoich obiektywach mogą uchwycić bogatą przeszłość Lublina. Co istotne, Stare Miasto w ponad 70 proc. ma oryginalną zabudowę. Na powierzchni blisko 1 km2 znajduje się aż 110 zabytków.
Plac po Farze
Nazwa owego placu pochodzi od pierwszego zbudowanego w murach miasta kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła zwanego Farą.
- Według podań, w XIII w., wzniósł go Leszek Czarny w podzięce za zwycięstwo nad Jadźwingami. W XV w., od zachodu, dobudowano potężną wieżę widoczną z odległości 5 mil od Lublina. Ze względu na zły stan budynku, Farę rozebrano w 1857 r. na rozkaz gubernatora lubelskiego Albertowa – informuje miasto.
By uchwycić cymes tej części miasta, warto obiektyw swojego aparatu skierować w kierunku Zamku Lubelskiego.
ZOBACZ TAKŻE: Tyle zostało po Cukrowni Lublin. „Na wysłodki czekało się bardzo długo”. Zdjęcia
Wieża Trynitarska
Po przebudowie w 1819 roku, według projektu Antonio Corazziego, 60-metrowa wieża dumnie góruje nad miastem. By uchwycić panoramę Lublina trzeba pokonać aż… 207 schodków. Po ich pokonaniu znajdziemy się na tarasie widokowym, z którego uchwycimy praktycznie każdą część miasta.
- Ze szczytu wieży spogląda blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Podobno do dziś czuwa nad miastem… - czytamy na stronie miasta.
Centrum Spotkania Kultur
By „cyknąć” ładną fotkę koniecznie trzeba się udać na tarasy widokowe Centrum Spotkania Kultur. To właśnie z niego, w mediach społecznościowych, możemy zobaczyć jedne z najpiękniejszych zdjęć zrobionych w Lublinie.
- To stąd można popatrzeć na miasto z lotu ptaka, podziwiać ukształtowanie terenu, zobaczyć pokrycia dachów lubelskich kamienic, korony drzew w Ogrodzie Saskim – czytamy na stronie CSK.
Wąwóz przy „Globusie”
Na zrobienie ładnego zdjęcia poleca się również wąwóz przy hali sportowej „Globus”. Gdy „cykniemy” fotkę stojąc na parkingu w naszym kadrze pojawi się widok na część dzielnicy Rury i Za Cukrownią. Dodatkowo, uchwycić możemy Państwowe Muzeum na Majdanku.