Kandydaturę lidera Platformy Obywatelskiej poparło 248 posłów i posłanek, przeciwnych było 201, nikt się nie wstrzymał. Poza Tuskiem nie zgłoszono innej osoby, która mogłaby zostać Prezesem lub Prezeską Rady Ministrów.
- Dziękuję, Polsko, to jest naprawdę wspaniały dzień. Nie dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, nawet śpiewali, że wiedzą, że jeszcze będzie lepiej i że przegonimy mrok i przegonimy zło. I to się stało. Dzięki wam, to wyście zrobili - powiedział Donald Tusk w krótkim przemówieniu.
Kiedy zszedł z mównicy, posłowie i posłanki spontanicznie zaczęli śpiewać hymn Polski.
Mateusz Morawiecki i jego rząd bez poparcia Sejmu
W poniedziałek, 11 grudnia po godz. 10:00 Morawiecki przedstawił Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Dotychczasowy premier przemawiał nieco ponad godzinę, wskazując na sukcesy oraz prognozowane cele pracy swojej Rady Ministrów. Następnie przez kilka godzin posłowie i posłanki zabierali głos, zadając pytania ustępującemu premierowi.
Ostatecznie, po godz. 16:00 odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Mateuszowi Morawieckiemu nie udało się uzyskać wymaganego poparcia stosunkiem głosów 266 do 190. Co ciekawe, poparcia swojemu premierowi nie udzielili wszyscy członkowie i członkinie klubu parlamentarnego PiS - 187 ze 191. Pozostałe głosy aprobaty oddało trzech posłów Koła Kukiz'15.
Sejm poza salą obrad
Poniedziałkowe posiedzenie Sejmu przejdzie do historii jako pierwsze, które było bezpłatnie transmitowane w sali kinowej. Projekcję zorganizowała Kinoteka we współpracy z twórcą memów i dziennikarzem tygodnika „Nie” Michałem Marszałem. Licznie zebrana widownia żywiołowo reagowała na przebieg obrad – śmiała się, buczała, klaskała, a do tego chrupała popcorn.