Ściana Pamięci w Biłgoraju została zdewastowana

i

Autor: KPP Biłgoraj Zdewastowana Ściana Pamięci w Biłgoraju

WIADOMOŚCI

Ściana Pamięci w Biłgoraju została zdewastowana. Policja zatrzymała podejrzanego

2025-01-17 11:12

Biłgorajscy policjanci ustalili dane i zatrzymali 42-latka podejrzewanego o zniszczenie Ściany Pamięci w Biłgoraju. Do zdarzenia doszło pod koniec listopada 2024 r. Mężczyzna usłyszał już zarzut znieważenia pomnika. Co mu grozi?

Akt wandalizmu na cmentarzu żydowskim w Biłgoraju

Pod koniec listopada burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń poinformował, że w nocy na cmentarzu żydowskim przy ul. Konopnickiej dokonano aktu wandalizmu. Na opublikowanych w lokalnych mediach zdjęciach widać było, że na tamtejszej Ścianie Pamięci namalowany został czerwoną farbą napis: „W tym roku Żydzi zamordowali 44 tys. kobiet i dzieci”. Nieznani sprawcy nanieśli na ścianę również znak swastyki i gwiazdy Dawida, a między nimi postawili znak równości.

Sprawca dewastacji Ściany Pamięci w Biłgoraju zatrzymany

O ustaleniu sprawcy poinformowała w piątek asp. Joanna Klimek z biłgorajskiej policji. To 42-latek z tego powiatu. W miejscu jego zamieszkania funkcjonariusze znaleźli przedmioty mogące mieć związek ze zdarzeniem. Policja nie zdradza, o jakie konkretnie rzeczy chodzi.

Nocą lubelskie cmentarze nabierają dostojnych barw

Mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia pomnika. Przyznał się do popełnionego czynu. Grozi mu grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju Krzysztof Rzeźnik powiedział PAP, że w piątek powinno zakończyć się usuwanie napisów na pomniku, aby wrócił do swojego pierwotnego wyglądu. Prace wykonuje firma zewnętrzna na zlecenia miasta.

Żydzi w Biłgoraju

Ścianę Pamięci upamiętniającą dawnych żydowskich mieszkańców Biłgoraja odsłonięto w 2016 r. Usytuowana jest ona przed ocalałym fragmentem żydowskiego cmentarza przy ul. Konopnickiej. Kształtem nawiązuje w sposób symboliczny do Ściany Płaczu w Jerozolimie. O biłgorajskich Żydach informują zawieszone na niej tablice z napisami w języku polskim, angielskim, hebrajskim i w jidysz.

Żydzi w Biłgoraju osiedlali się od średniowiecza. Tuż przed wybuchem II wojny światowej miasteczko liczyło ponad 8 tys. mieszkańców, z czego około 5 tys. to byli Żydzi. W młodości mieszkał tu Isaac Bashevis Singer, laureat Literackiej Nagrody Nobla, wnuk rabina z Biłgoraja.

Niemal wszyscy biłgorajscy Żydzi zostali wymordowani w czasie okupacji niemieckiej. Ich deportacje do obozów śmierci Niemcy rozpoczęli wiosną 1942 r. Pierwszy transport trafił na Majdanek, a od sierpnia kolejne transporty kierowano już wyłącznie do obozu śmierci w Bełżcu i tam zginęła większość biłgorajskich Żydów.

Ostatecznie Niemcy zlikwidowali getto w Biłgoraju w styczniu 1943 r. Z trzech istniejących tu niegdyś cmentarzy żydowskich do dziś zachował się tylko fragment jednego.

Zobacz także galerię zdjęć: W Biłgoraju powstaje Miasteczko Kresowe. Zobacz zdjęcia

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: