Rondo Jaworzniacy przy ul. Choiny

i

Autor: materiały prasowe Rondo "Jaworzniacy" przy ul. Choiny

Rondo na ul. Choiny ma w końcu nazwę. Udało się dojść do porozumienia

2021-02-26 11:43

Jak nazwać rondo, jeśli ma się do niego tylko 60 proc. praw? Przed takim dylematem stali lubelscy radni, którzy chcieli nazwać nowe rondo wybudowane na ul. Choiny. W tym celu musieli się dogadać z radnymi z gminy Niemce, ponieważ rondo w 40 proc. leży na ich terytorium. W końcu się udało. Jaką nazwę dostanie rondo na ul. Choiny?

Na wczorajszej (25.02) sesji Rady Miasta Lublin, radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu przy ul. Choiny. Dotychczas przeszkodą była lokalizacja ronda – znajduje się ono bowiem w granicach Lublina i gminy Niemce, co skutkuje tym, że nazwa musiała zostać zaakceptowana przez obie te jednostki. Konieczne było również podjęcie przez Radę Miasta Lublin i Radę Gminy Niemce dwóch odrębnych uchwał. Rada Gminy Niemce podjęła uchwałę we wtorek, a Rada Miasta Lublin w czwartek.

Jaką nazwę dostało rondo przy ul. Choiny? Wygrała nazwa "Jaworzniacy", którą od początku próbowali przegłosować lubelscy właściciele ronda. Ostatecznie się udało.

Jak uzasadnia ratusz nadanie nazwy "Jaworzniacy" jest formą upamiętnienia walczących w okresie stalinizmu, w latach 1944-1956 o Niepodległą Polskę Młodocianych Więźniów Politycznych, którzy za działalność o wolność i niezawisłość Polski byli zsyłani do specjalnego więzienia w Jaworznie. Więzienie to zorganizowane w 1951 r. istniało do 31 sierpnia 1956 r. W tym czasie przeszło przez nie ponad 10 tys. młodocianych więźniów, działaczy ruchu niepodległościowego, w większości skazanych za przestępstwa polityczne, z których najbardziej powszechnym była przynależność do nielegalnych organizacji, mających na celu obalenie demokratyczno-ludowego ustroju Państwa Polskiego.

Zobacz: Spór o rondo. W części należy do miasta, w części do gminy. Nie ma zgody co do nazwy

Informacja prasowa

Raport z Anteny 25.02