Kadr z filmu promującego Powszechny Spis Rolny 2020

i

Autor: Główny Urząd Statystyczny Kadr z filmu promującego Powszechny Spis Rolny 2020

Rolniku, spisz się! Kabareciarze zachęcają do udziału w Powszechnym Spisie Rolnym [WIDEO, AUDIO]

2020-09-03 11:45

Spiszmy się, jak na rolników przystało – tym hasłem Główny Urząd Statystyczny zachęca właścicieli gospodarstw do udziału w Powszechnym Spisie Rolnym, który już się rozpoczął. Potrwa on do końca listopada, a co najważniejsze – dotyczy wszystkich rolników, którzy posiadają co najmniej 1 hektar upraw. Do udziału w obowiązkowych badaniach zachęca także Kabaret Ciach.

Choć badania statystyczne dotyczące gospodarstw rolnych w Polsce odbywają się co kilka lat, to dotyczą zwykle wybranej losowo grupy rolników. Raz na 10 lat odbywa się jednak Powszechny Spis Rolny. Z takim właśnie badaniem mamy do czynienia w tym roku. Spis rozpoczął się wraz z wrześniem i potrwa do końca listopada. Rolnicy mają zatem sporo czasu na udział w – uwaga – obowiązkowym spisie. Wystarczy wejść na specjalną stronę internetową i wypełnić przygotowany dla rolnika formularz. Jeśli gospodarz nie ma takiej możliwości, pozostaje opcja przez telefon (właściciel gospodarstwa dzwoniąc na odpowiedni numer podaje odpowiedzi, które zadaje mu ankieter), albo bezpośrednia wizyta ankietera w gospodarstwie.

Wyniki spisu są bardzo ważne dla polskiej gospodarki, bo pozwolą dowiedzieć się, jak rozwinęło się nasze rolnictwo w ostatnim dziewięcioleciu.

- Łącznie na terenie całego kraju spis będzie dotyczył ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych. W przypadku woj. lubelskiego to ok. 186 tys. gospodarstw – wyjaśnia Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski. - Ta pogłębiona wiedza, którą otrzymamy dzięki badaniom, pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jakie są przyczyny zmian w polskim rolnictwie, w jakim kierunku te zmiany następują i czy jest do dobry kierunek.

Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski, o Powszechnym Spisie Rolnym

Najprostszą i najlepszą metodą wzięcia udziału w Powszechnym Spisie Rolnym jest uzupełnienie formularza przez internet.

- Bardzo zachęcamy do wyboru właśnie tej metody – podkreśla Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. - Do tego został przygotowany odpowiedni portal spisrolny.gov.pl. Użytkownik gospodarstwa rolnego może się tam zalogować. Każde gospodarstwo otrzymało list od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z zaproszeniem do udziału w badaniu. Można tam znaleźć numer gospodarstwa, który trzeba podać w trakcie uzupełniania formularza. Uwierzytelnienie przebiega za pomocą numeru PESEL.

Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie o Powszechnym Spisie Rolnym

GUS zapewnia też, że rolnik będzie musiał podać jedynie te informacje, których urząd nie posiada z innych źródeł. Urzędnicy uspokajają też, że nie trzeba podawać takich informacji, jak wysokość dochodów, ich źródło czy dokładne informacje o sprzedawanych przez gospodarstwo płodach rolnych. GUS interesuje jedynie procentowy udział poszczególnych źródeł dochodu.

Szczegóły dotyczące Powszechnego Spisu Rolnego można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra