W trakcie wykonywanych prac budowlanych w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów pojawił się problem. Okazało się, że stropy w pionie sanitarnym są bardzo skorodowane i wymagają wymiany. Problem dotyczy wszystkich kondygnacji budynku od strony południowej.
- W związku z tym konieczne było opracowanie dodatkowego projektu i rozszerzenie zakresu robót. Wydział Inwestycji i Remontów aktualnie przygotowuje aneks do umowy uwzględniający dodatkowe prace przy rozbiórce warstw posadzkowych podłóg i wymianie stropów, co zwiększy koszt inwestycji o 959 tys. zł. Termin zakończenia inwestycji zostanie wydłużony do 30 listopada - mówi Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
Prace budowlane w Zespole Szkół przy ul. Bernardyńskiej trwają od jesieni. Z zewnątrz można już dostrzec wymienioną konstrukcję dachu. Jego część od strony budynku MDK i ul. Bernardyńskiej jest już gotowa. Niedługo zostanie także skończona część od strony ul. Wyszyńskiego.
- Wymiana zawilgoconej i zniszczonej konstrukcji dachowej odbywa się z tzw. przekładką, czyli wykorzystaniem ceramicznej dachówki położonej jeszcze w latach 90. Jest ona w dobrym stanie i tylko w części wymaga wymiany na nową. Oprócz wymiany konstrukcji, konieczny był również montaż nowych okien dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, rur spustowych i rynien - mówi Głazik.
W budynku, który ma 155 pomieszczeń skuto już tynki, w taki sposób, aby nie zniszczyć zabytkowych elementów dekoracyjnych. Część sal posiada już nowe tynki, w pozostałych prace są prowadzone równolegle z wymianą instalacji. W szkole zostały już wymienione sieci elektryczne i teletechniczne, trawa natomiast montaż centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Budynek po przebudowie będzie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.
- Budynek ze względu na nierówne ukształtowanie terenu stanowi szereg poziomów połączonych schodami. Po przebudowie zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść - informuje Głazik. Jedna z dwu sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla ok. 70 osób.
Projekt przebudowy szkoły zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku. Zachowany zostanie też ten sam układ okien i drzwi oraz oryginalnych wielkości otworów i elementów dekoracyjnych. Elewacja budynku zostanie oczyszczona i zabezpieczona, ponieważ jest w dobrym stanie. Zostanie jedynie uzupełniona w zakresie kolorystyki, ubytków i spękań.
Inwestycja ma pochłonąć 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln stanowią środki europejskie.