Spis treści
Politechnika Lubelska
Na studentów i studentki w nowym roku akademickim czeka 2085 miejsc. Chętnych natomiast zgłosiło się 4,4 tys, co średnio oznacza, że o jeden indeks starały się dwie osoby. Tradycyjnie palmę pierwszeństwa pod względem zainteresowania dzierżyła informatyka (806 osób) i marketing i komunikacja rynkowa (prawie 6 osób na miejsce). Z dobrym przyjęciem wśród kandydatów i kandydatek spotkały się też przyszłoroczne nowinki: energetyka (3 osoby na miejsce) i sztuczna inteligencja w biznesie (2,6).
Żeby spełnić marzenie o zaczęciu wybranego kierunku studiów, trzeba dostarczyć dokumenty do środy 19 lipca.
Uniwersytet Przyrodniczy
Chęć studiowania stacjonarnie na Uniwersytecie Przyrodniczym wyraziło 4990 osób, przy czym miejsc przygotowano dla 2040. Rekord pod względem osób na jeden indeks padł w tym roku na weterynarii i wynosi 8,6. Na podium mieści się też analityka weterynaryjna (7,9) i architektura krajobrazu (4,1). Podobnie to wygląda, jeśli przeliczać wyniki względem liczby rejestracji – triumfy święci weterynaria (1294), behawiorystyka zwierząt (346) i dietetyka (323).
Tu również uczelnia na dokumenty czeka do środy.
Katolicki Uniwersytet Lubelski
W tym roku studiami na KUL-u zainteresowało się o ponad 2,5 tys. osób więcej niż poprzednio – 7,5 tys. Rekord pobiła nowinka uczelni, czyli kierunek lekarski. Chęć studiowania tam zgłosiło prawie 1,5 tys. kandydatów i kandydatek, chociaż limit miejsc to 60 osób (o jeden indeks walczy więc 25 chętnych). Marzących o leczeniu ludzi nie odstraszyły nawet biblijno-katolickie przedmioty w planie zajęć i powierzenie opieki nad kierunkiem prof. Ryszardowi Maciejewskiemu znanemu z homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi. Jak już pisaliśmy, z uwagi na olbrzymie zainteresowanie medycyną KUL zastanawia się nad zwiększeniem limitu przyjęć w przyszłym roku.
Ale KUL to nie tylko medycyna. Wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się także psychologia – spec. wspierania jakości życia (7,5 osób na jedno miejsce), italianistyka w trybie hybrydowym (5,6 osób na miejsce), kryminologia (5,3 osób na miejsce) i pielęgniarstwo (5,1 chętnych na miejsce).
W rekrutacji w trybie konkursowym chęć podjęcia studiów wyraziło ponad 150 osób zza granicy. Najliczniejszą grupę stanowią kandydaci i kandydatki z Ukrainy i Białorusi, ale są też przedstawiciele i przedstawicielki państw Afryki i obu Ameryk.